ısı pompası nedir

Isı Pompası Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Isı pompaları, ısı enerjisini bir ortamdan diğer bir ortama taşıma prensibine dayanarak çalışan ve elektrikten güç alan bir sistemdir. Gerekli şartların sağlandığı durumlarda yüksek miktarlarda enerji, düşük maliyetlerle kullanıma hazır hale gelir.

Isı Pompası Nedir?

Isı pompası, doğada mevcut bulunan fakat sıcaklığı yetersiz olduğu için kullanılamayan enerjinin sıcaklığının yükseltilmesini sağlayan cihazdır. Hava ve su gibi doğada kendiliğinden bulunan ve yenilebilir enerji kaynaklarının sıcaklığını yükseltme prensibine dayanarak çalışan ısı pompaları, genellikle en kolay bulunanı olan hava ile çalışır. Çoğunlukla günümüzde yaşam alanlarında hava ile çalışan ısı pompaları kullanılmaktadır.

Isı Pompası Nasıl Çalışır?

Birçoğu ısı pompası terimiyle yeni yeni karşılaşmaktadır. Fakat ısı pompaları günlük yaşantımıza çok da uzak bir kavram değildir. Aslında evlerimizde kullandığımız buzdolabı, derin dondurucu ve klima gibi cihazlar da ısı pompası ile aynı çalışma prensibine sahiptir. Sözü edilen bu cihazların çalışma mantığı, ısıyı taşıma prensibine dayanmaktadır. Isı pompası sisteminin başarılı bir şekilde çalışabilmesi için ısıtılacak ortamla soğutulacak ortam birlikte gereklidir. Isıtılacak olan ortam genellikle yaşam alanları olacağı için soğutulacak ortam ise hava, su ya da toprak olacaktır. Isı pompası sistemleri günümüz için yaygın olmasa da yakın bir gelecekte daha sık tercih edilmeye başlanması kaçınılmaz bir sonuçtur.

Isı pompası sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak için Isı Pompası Sistemleri başlıklı yazımızı ziyaret edin.

Isı Pompası Hakkında Neler Bilmeliyiz?

Avrupa ve Amerika’nın aksine ülkemizde ısı pompası ile tanışma konusu geç kalınmış bir konudur. Sunduğu birçok avantaja rağmen hala ciddi oranlarda kullanıcı sayısına ulaşamayan ısı pompasının kullanımı Türkiye’de ilk olarak 1990’ların ortalarına doğru gerçekleşmiştir. Aslına bakıldığında fosil yakıtların tükenmekte olması ile her geçen gün artan fiyatları ve çevre bilincinin gelişmesi gibi durumlar ısı pompası sistemlerinin çok yakın bir gelecekte ülkemizde de yaygınlaşacağını kestirmek yanlış bir çıkarım olmaz.

Kullanılan kalitenin malzemesine ve işçiliğe bakılarak değişen ısı pompası maliyeti daha sonrasında yapılacak olan enerji tasarrufu düşünüldüğünde cüzi rakamlardadır. Sistemin kurulacağı alan büyüklüğü, iklimi ve hava şartları da ısı pompası fiyatları belirleme aşamasında önemli bir etkendir.

 

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum