Isı Pompası Nedir? Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Basit bir şekilde ısı pompasını tanımlamak gerekirse eğer elektrik enerjisini kullanarak ısıyı bir yerden başka bir yere taşınması olarak açıklayabiliriz. “Isı pompası nedir?” diye sorulduğu takdirde ise bir başka tanım olarak doğada bulunan fakat sıcaklığı yeterli miktarda olmadığı için kullanamadığımız enerjinin sıcaklığını yükselterek kullanmanızı sağlayan cihazlardır.

Aslına bakıldığı zaman ısı pompası kavramı yeni gibi dursa da çevremizde aynı sistemle çalışan birçok mekanizma bulunmaktadır. Buna örnek vermek gerekirse eğer; buzdolabı, klima ve derin dondurucu söylenebilir. Isı pompası yakın bir gelecekte Türkiye’de başta olmak üzere yaygınlaşması kaçınılmazdır.

Isı Pompası Çalışma Mekanizması Nedir?

isi-pompasi-calisma-prensibi

Yukarıda detaylı bir şekilde ısı pompası kavramını açıklamıştık. Şimdi ısı pompası çalışma mekanizmasından söz etmek istiyoruz. Peki, ısı pompaları nasıl çalışır? Bildiğimiz üzere ısı pompası enerjiyi bir kaynaktan başka bir kaynağa aktaran cihazlar olarak bilinmektedir. Isı pompasının enerjiyi aldığı kaynaklar ise; su, hava ya da topraktır.

Çalışma mekanizması genelde ısıtma konumunda çalışırken soğutur ve soğutma konumunda çalışırken ise ısıtır. Burada yapılan işlem ise gazın faz değişimi ile enerji alma ve bu enerjiyi taşıma işlemidir. Faz değişimi ve taşıma sırasında bir miktar enerji kaybı yaşanır. Genel olarak bütün ısı pompaları aynı prensip ile çalışırlar.

Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanmış olsa da Amerika ve Avrupa’da 1990’lı yıllardan itibaren yaygın olarak kullanılmaktadır.  Çalışma prensibi açısından buzdolabını örnek olarak alacak olursak eğer; buzdolabı içindeki sıcak havayı alan akışkan buzdolabının içini soğuturken dışarıya ısı vermektedir. Bu yüzden genel olarak buzdolabı arkasında yer alan borular sıcak olurlar. Burada asıl amacımız soğutma olduğu takdirde sonuç olarak ısı açığa çıkmaktadır.  Bir yeri ısıtırken her zaman başka bir yeri soğutmak zorunda kalırsınız ve ısı pompasının mantığı bu şekilde işler.

Isı Pompası Avantajları

Türkiye’deki ısı pompası kullanımı son zamanlarda bir hayli artmıştır.  Isı pompası avantajları sıralamasını şu şekildedir;

  • Birçok ihtiyacı tek bir elden halletme rahatlığı sunduğu için yatırım açısından düşük bütçelidir.
  • Enerji verimliliği oldukça yüksektir. Diğer sistemlere göre ise aylık işletme maliyeti oldukça düşüktür.
  • Kurulumu da çok kolaydır.
  • Yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer almaktadır.