bina içi doğalgaz tesisatı

Bina içi Doğalgaz Tesisatı

Merhaba, bu yazımızda sizlere evlerimizde ısınmada ve sıcak su gibi diğer ihtiyaçlarımızda kullandığımız doğal gazın sokaklarımızda bulunan şebeke hatlarından dairemizin içine kadar nasıl geldiği, doğalgaz tesisatımızda hangi parçaların kullanıldığı gibi konularda bilgi vereceğiz.

Sizler de binanıza doğal gaz döşetmek ya da doğal gaz tesisatınız ile ilgili herhangi bir bakım onarım işiniz için bize ulaşabilir ve firmamızdan fiyat alabilirsiniz.

Doğalgaz sizlerin de bildiği gibi evlerimizde, endüstriyel tesislerde ve ısı enerjisine ihtiyaç duyduğumuz her yerde kullanabileceğimiz, renksiz, kokusuz ve uçucu bir gazdır. Doğalgazı yakma işlemi ise kombiler, brülör kazanları, kat kaloriferleri, doğal gaz şofbenleri ve doğal gaz sobaları yardımı ile kontrol edilebilmektedir. Bu yakma sistemlerine ise doğal gazı ulaştırabilmek için ana şebekeden yakma sisteminde kullanılacak sisteme kadar bina içi doğal gaz hattını kullanırız.

Bina İçi Doğalgaz Tesisatı Parçaları

Evlerimize veya doğal gazı kullanacağımız birime kadar doğal gazı getirebilmemiz için birçok parçanın birleşiminden oluşan bir doğal gaz tesisatı kullanırız. Bu tesisatın bölümlerinden bahsedecek olursak;

  • Ana Kesme Vanası: Binanın girişinde yer alır, binaya giren kazı kesmek veya kontrol edebilmek için kullanılmaktadır. Küresel tip bir gaz kesme elemanıdır. Son derece önemli bir parça olduğu için TS EN 331 ve TS 9809 standartlarına uygun küresel vanalar bina içi doğal gaz tesisatında ana kesme vanası olarak kullanılabilir.
  • Dağıtım Borusu: Ana emniyet vanasından ve regülatörden geçen gaz, bina içi doğal gaz tesisatında bulunan gaz sayaçlarının giriş bağlantılarına kadar düşey veya yatay olarak dağıtım borusu yardımı ile taşınmaktadır.
  • Sayaç Bağlantı Hattı: Bina içi doğal gaz tesisatımızda, kolon hattımız ile sayaç girişimiz arasında bulunan borudur.
  • Tüketim Hattı: Genellikle daire içinde bulunan ve sayaçtan çıkan doğal gazı en son hatta kadar dağıtan ana borudur.
  • Ayırım Hattı: Bina içi doğal gaz tesisatında tüketim hattından ayrılarak cihaz bağlantı vanasına kadar giden boruya verilen isimdir.
  • Cihaz Bağlantı Hattı: Bina içi doğalgaz tesisatında, cihaz bağlantısının yapıldığı vanadan cihaza kadar giden boru hattıdır.

Ayrıca doğalgaz tesisatı hakkında kapsamlı bilgi almak için doğalgaz tesisatı sayfamızı ziyaret edin.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum