Elektrik Tasarrufu Yapmak İçin 11 ipucu

Elektrik Tasarrufu Nedir?

Günlük hayatta en çok ihtiyaç duyduğumuz araçlardan birisidir belki de elektrik… Biz elektriğe bu kadar ihtiyaç duyarken “doğada sürdürülebilir olmaları için gerekli tedbirleri alıyor muyuz?” sorusu akıllara geliyor. Bu noktada da elektrik tasarrufu konusu ortaya çıkmış oluyor.

Elektrik tasarrufu basit bir şekilde açıklanması gerekirse, üretim ve iş gücünde herhangi bir azalma yaşamadan tüketilen elektrikte tasarruf edilmesidir ve kullanılan enerjinin israf edilmemesidir.

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

İş yeriniz de dahil olmak üzere evinizde basit yöntemler sayesinde elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. İşte size elektrik tasarrufu yapmak için 11 ipucu:

 1.Enerji Tasarruflu Ampuller Kullanın

elektrik faturasından nasıl tasarruf edilir

Elektrik tasarrufu yapmak istediğimiz zaman en çok etkili olan yöntemlerden birisi de enerji tasarruflu ampullerin kullanılmasıdır. Eski ampulleriniz varsa eğer bunları enerji tasarruflu ampuller ile değiştirilmesi gerekiyor. Diğer bir yandan koridor ve hollerde kullandığınız ampulleri daha düşük voltajlı bir hale getirebilirsiniz.

 1. Bilgisayarları Kullanmadığınız Zamanlarda Kapalı Tutun

Bilgisayarı kullanmadığımı zamanlarda çık bırakmak boş yere elektrik yakmak anlamına gelmektedir. Bu yüzden kullanmadığımız zamanlarda kapalı tutabilir ve bilgisayar fişinizi çekebilirsiniz.

 1. Elektrik Tarifenizi Kontrol Edin

Elektrik tarifesi için iki farklı seçenek yer alıyor. Bunlardan biri standart bir diğeri ise akıllı tarife, standart tarifede günün her saati aynı ücret uygulanırken, akıllı tarifede yoğun saatler dışında daha düşük ücretler alınıyor.

 1. Buzdolabı ve Fırının Kapağını Sürekli Açmayın!

Yemek pişirirken fırının kapağını sürekli olarak açmak ve buzdolabının kapağını sürekli olarak çok enerji yakmasına sebep olabilir. Bu yüzden çok sık ve uzun süreli şekilde açmanızı tavsiye etmiyoruz.

 1. Cep Telefonlarınızı Şarjda Bırakmayın

En sık yaptığımız hatalardan birisi de cep telefonları gün boyu ve gece boyu şarjda bırakmaktır. Şarj süresi bittikten sonra sürekli olarak şarjda kaldığı takdirde elektrik tüketmeye devam edecektir. Hem de telefon bataryanız açısından da telefonunuza zarar vermektedir.

Dipnot: Telefonunuzu şarjdan çıkardıktan sonra şarj aletini de prizden çekiniz.

 1. Makinelerinizi Gerekli Olduğu Zamanlarda Çalıştırın

Evde kullandığınız çamaşır ve bulaşık makinelerini sürekli olarak kullanmaktan kaçının. Bulaşık makinesi çalışırken çamaşır makinesini çalıştırmamaya özen gösterin. Ve de boş yere makineniz dolmadan çalıştırmayın.

 1. Mikrodalga Fırın Kullanınelektrik tasarrufu için mikro dalga

Normal fırınlar yerine yiyecekleriniz mikrodalga fırınlarda ısıtarak çok daha fazla enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

 1. Donmuş Gıdaların Oda Sıcaklığında Isınmasını Bekleyin

Elektrikli ocak kullanıyor ve de donmuş gıdalarınızı fırında pişirirseniz eğer fazla enerji yakmasına neden olabilirsiniz. Çözülmüş gıdaları pişirmek ve ısıtmak daha kolay olduğu için enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Kullanmadığınız Odaların Işığını Yakmayın

Kullanmadığınız odalarda ışığı açık bırakmamak ve de gereksiz ışık kullanımından kaçınmanız elektrik tasarrufu yapmanızda etkili olacaktır.

 1. Klima Kullanırken Dikkat Edin

Düzenli olarak klima bakımınızı yaptırmanız gerekiyor. Klima açıkken yazın pencerelerinizi kapalı tutun. Böylece evin soğukluğunu muhafaza edebilir ve klimanın daha çok çalışarak enerji tüketmesinin önüne geçebilirsiniz.

 1. Kullanmadığınız Elektronik Aletlerin Fişini Prizden Çekin

Evde kullanılmayan küçük veya büyük elektronik aletler varsa eğer bunların fişini prizden çekmeyi unutmayınız. Çünkü elektronik aletler prizde kaldığı zaman enerji tüketmeye devam edecektir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
 • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum