güneş enerjisi nerelerde kullanılır

Güneş Enerjisi Nerelerde Kullanılır?

Hemen her sektörde kullanılabilen güneş enerjisinin kullanım alanı çok çeşitlidir. Zaten güneş enerjisi başlı başına bir sektördür. Günümüzde gittikçe gelişen teknoloji ile birlikte enerjiye olan ihtiyaç da giderek artmaktadır. Ancak son yıllarda insanlar tarafından üretilen ve atmosfere salınan karbondioksit miktarı ciddi miktarda artmıştır. Bu nedenle pek çok gelişmiş devlet artık yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeye başlamıştır.

Güneş enerjisi sayesinde üretilen elektrik üretimi, yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmanın en güzel yöntemlerinden biridir. Bu nedenle güneş enerjisinin önemi oldukça büyüktür. Güneş enerjisinin başlıca kullanım alanları şunlardır:

Hesap Makineleri: Güneş enerjisinin en eski kullanım alanlarından biri hesap makineleridir. Aslında pek çok kişinin elinin altında bulunan hesap makinelerinin pilleri neredeyse hiç değişmez.

Kol Saatleri: Bazı yüksek teknoloji ile birlikte üretilen kol saatlerinde güneş pilleri yer alır. Bu güneş pilleri, kendi elektrik enerjisini güneşten aldıkları enerji ile üreterek çalışırlar. Kol saatlerinde güneş enerjisinin kullanımı çok eskiye dayanır.

Uydu ve Uzay Sistemlerinde Güneş Enerjisi: İnsanlık tarafından üretilen, geliştirilen ve uzaya gönderilen uydu sistemlerinin elektrik ihtiyaçları yine güneş tarafından karşılanmaktadır. Güneş enerjisinin aktif olarak kullanıldığı bu sistem 1956 yılından beri kullanılır.

Trafik Lambaları ve Trafik İşaretleri: Güneş enerjisinin kullanım alanlarından biri de trafik lambalarıdır. Ayrıca bazı trafik işaret levhalarında da aynı sistem kullanılır. Güneş enerjisi sisteminde 1 adet akü, 1 adet güneş paneli ile şarj kontrol ünitesi yer alır. Tüm bu sistemler gerekli elektrik enerjisini üretir.

Acil Telefon Cihazları: Başta ABD olmak üzere pek çok ülkede 1970 yılından bu yana güneş enerjisi, yol kenarlarında bulunan acil telefonları için elektrik enerjisi üretmede kullanılır.

Bahçe Aydınlatması: Son zamanlarda enerji tasarrufu sağlamak için bahçe aydınlatmalarında güneş enerjisi ile çalışan led lambalar kullanılır. Çok az enerji tüketen bu lambalar, gündüzleri güneşten aldıkları enerji ile kendi elektrik ihtiyacını karşılar.

Güneş Ocakları: Güneş enerjisinin kullanım alanlarından biri de güneş ocaklarıdır. Piyasada satılan ve fiyatı oldukça ucuz olan güneş ocakları ile yemeklerinizi bedava pişirebilirsiniz.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum