katı yakıt kazanı sistemleri

Katı Yakıt Kazanı Nasıl Çalışır?

Kömür ve odun gibi karbon miktarı yüksek katı yakıtlar sanayisinde çalışan kazanlar, kalorifer ve buharlı ısıtma sistemleri için tercih edilmektedir. Bu sistemlerde kullanılan katı yakıt kazanı yakıt cinsinin kolay bir şekilde bulunduğu ve alternatiflerin yer almadığı noktalarda tercih edilmektedir. Sobaya benzer bir yapı sağlamasına rağmen genellikle kalorifer tesisatını çalışır hale getirdiğinden dolayı merkezi sistem gibi noktalarda kullanımı sık görülür.

Yapılarda merkezi sistem kalorifer kullanımı için tercih edilmekte olan katı yakıt kazanı özellikle kömür gibi yüksek kalori oluşturan yakıtlar sayesinde daha verimli bir ısıtma gerçekleştirir. Bu sistemlerdeki kazan parçası genellikle döküm malzeme ile üretilir. Aşırı ısınma sonucunda hasar oluşmadan uzun yıllar kullanım oluşturabilir. İyi bir ısı yalıtımı oluşturduğundan dolayı içeride bulunan ısı sayesinde su tesisatında ısıtma sağlar ve taşınan su sayesinde de ısıtma sistemi oluşturur.

Katı Yakıtlı Isıtma Sistemleri Nasıl Çalışma Gösterir?

Kalorifer veya buharlı kazan uygulamaları için kullanılan katı yakıtlı sistemlerde öncelikle kazan içerisinde ateşlenmenin gerçekleştirilmesi gerekir. Yakıt ve yakıtı tutuşturacak şekilde tercih edilen malzemeler ile ateşleme gerçekleştirilir. Bu nedenle kazan sistemleri bir ocak kısmı bulundurur. Ocak kısmı içerisinde ateş yakıldıktan sonra sürekli bir şekilde desteklenen bu ateş aralıklar ile yeniden yakıt ile beslenir.

Özellikle kış mevsimlerinde 24 saat boyunca aktif halde yanmaya devam eden kazan, tübüler sistem sayesinde ısıyı suya aktarır ve su ısınır. Isınan su kolektörlerden ve pompalardan geçerek binaya ulaşır. Ulaşan su sayesinde de devridaim işi gerçekleştirilerek radyatörlerden sıcak su geçişi sağlanır ve ısı yapı içerisine aktarılır. Bu çalışma sistemi sırasında kazan belirli bir sıcaklık derecesine getirilerek basınç ölçümü ve sıcaklık ölçümü ile stabil bir çalışma sağlayabilir.

Kazan Sistemleri Hangi Avantajları Sağlar?

Katı yakıt ile çalışmakta olan kazan sistemleri bazı temel avantajlar sağlamaktadır. Öncelikli olarak merkezi sistem kalorifer kullanımı için tercih edildikleri için ısıtma işlemi çok daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Yani bu sistemler hem hızlı hem de verimli bir ısıtma sağlar. Günümüzde farklı markalar tarafından tasarım ve malzeme konusunda modern ve teknolojik imkanlar sunulmaktadır.

Her yapının boyutlarına ve ihtiyaçlarına uygun bir şekilde doğru boyutlarda hazne sağlayan kazan ürünleri temin edilebilir. Yalıtım ve koruma gibi aşamalar sayesinde çok yüksek bir enerji tasarrufu sağlanırken, kolay bir şekilde kullanım gerçekleştirilebilir. Bakım ve temizlik işlemleri çok kolay gerçekleştirilen kazanlarda kullanım sırasında çok yüksek bir güvenlik elde edilmektedir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum