doğalgaz ilk bağlantı başvurusu

Doğalgaz İlk Bağlantı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk doğalgaz bağlantısı başvurusu için doğalgazın bağlanacağı konutun açık adresinin bilgileri ve resmi olan bir kimlik ile beraber doğalgaz dağıtım şirketine başvuru gerçekleştirilmelidir.

Tesise sahip olan kişi ya da bağımsız bölümün maliki abonelik talebi gerçekleştirebilir. Eğer abonelik isteği olumlu olursa Bağlantı Sözleşmesi adlı bir sözleşme imzalanmak zorundadır. Bu sözleşme, doğalgaz dağıtımı ile alakalı bir anlaşma olarak da ifade edilebilir.

Doğalgaz Tesisatı Fiyatları

Doğalgaz İlk Bağlantı İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

BİREYSEL:

  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi. Yabancı uyruklu ise; Pasaport/Mavi Kart/Geçici Barınma Kartı,
  • Mülk sahibi ise tapu veya yapı ruhsatı fotokopisi, kiracı ise abone olabileceğine dair mülk sahibinin onayladığını gösteren imzalı dilekçe
  • Binanızda daha önceden abonelik yaptırılmışsa binaya ait tesisat numarası

MERKEZİ:
Merkezi Sistem aboneliği için yukarıda belirtilen evraklara ilave olarak,

  • Sözleşme yapacak yetkiliye, kat maliklerinin yetki verdiğini gösteren noter onaylı karar defterinin fotokopisi,
  • 8 daire üzeri için karar defterine yazılan kararlar, 8 daire altı için kat maliklerinin imzaladığı dilekçe,

Yönetime ait vergi numarası

İç Tesisat ile Alakalı Proje Onayı Gerekiyor

İç tesisat ile alakalı olan uygulamanın projeye dökülmesi ve hayata geçirilmesi işlemi, binanın sahibi olan ya da bağımsız bölüm malikinin yetkili temsilcisi kimse yetkilendirilmiş tesisatçı firmalar tarafından gerçekleştirilir. Bu durum doğalgaz piyasası dağıtım ve müşteri hizmetleri yönetmeliğinde de net bir biçimde yer almaktadır.

Bu sebeple yetkili olan firma ve başvuruyu yapan kişi ya da kişiler birçok belge barındıran önemli bir sözleşme imzalar. Bu imzalanan sözleşmenin bir örneği dağıtım şirketine iletilecek dosya içerisinde yer almak zorundadır. Eğer proje onay alırsa iç tesisatla alakalı şirket sözleşmenin içerdiği bütün sorumluluğu sigortalatmış olur. Sigorta işlemi için gerekli olan evraklar dağıtım şirketi tarafına eksiksiz olarak iletilmediği sürece iç tesisat uygulaması kesinlikle yapılamaz. Hatta uygulamanın başlatılması bile sağlanamamış olur. Bu nedenle bu hususa her daim dikkat edilmesi önemlidir. Birçok kişi bu durumu önemsemediği için doğalgaz ilk bağlantı başvuru süreci uzamaktadır.

Doğalgaz İlk Bağlantı Ücreti Nedir?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2020 senesi için hayata geçireceği doğalgaz ilk başvuru ücretini belirledi. Bütün doğalgaz dağıtım şirketleri tarife olarak aynısını kullanır ve bunun aracılığı ile ücretlendirme işlemini gerçekleştirir. Doğalgaz ilk bağlantı bedeli 656 TL 7 krş olarak netleştirilmiştir. İç tesisat işlem bedelleri ise tamamen sayaç tipi ve özelliğine göre değişiklik göstermektedir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum