radyatör tesisatı nasıl yapılır

Radyatör Tesisatı Nasıl Yapılır?

Kalorifer kullanımının gerçekleştirilmesi için ister doğalgaz ister merkezi sistem kalorifer kullanımı sağlansın radyatörler ile ısı aktarımı sağlanır. Döküm, çelik veya alüminyum sac paneller gibi malzemeler sayesinde üretilen radyatörler belirli bir tesisat şeması şeklinde döşenir ve kullanılır hale getirilir. İşte bu noktada gerçekleştirilen uygulamaya radyatör tesisatı uygulaması adı verilir.

Tesisat, doğalgaz veya kalorifer sistemi üzerinden gelen sıcak suyun ısı enerjisinin aktarılması için kullanılacak radyatörlerin birbirine bağlanması ile elde edilir. Yani radyatör tesisatı; radyatörler, vanalar ve boru tesisatının birleşimi sayesinde elde edilmektedir. Bu tesisat içerisinde ısı kaynağından gelen sıcak su dolaşım gösterir ve bu dolaşım sayesinde suyun sıcaklığı ortama aktarılır.

Tesisat Döşeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğalgaz veya merkezi sistem kalorifer kullanımında bir yapı içerisinde tesisat döşemesi yapılacağı zaman öncelikle keşif gerçekleştirilir. Keşif çalışmasında metrekare boyutlarına göre daire veya yapının kaç adet radyatöre ihtiyaç olduğu ve bu bağlantı için ne kadar boru miktarı gerekeceği belirlenir. Radyatörlerin hangi noktaya koyulduğunda daha iyi bir ısıtma sağlayacağı ve yapıda hangi radyatör çeşitleri kullanılabileceği belirlenir.

Radyatör çeşitleri göz önünde bulundurulduğunda, günümüzde hala kullanılan döküm radyatör, panel radyatör ve alüminyum radyatör gibi çeşitler yer almaktadır. Döküm radyatör aşınmaya dayanıklı bir yapı gösterirken, Düz levha şeklinde üretilebilen panel radyatör çok daha hafif, uygun fiyatlı ve çok düşük su hacmi olan ürünlerdir. Böylece yakıt tasarrufu sağlarlar. Alüminyum radyatör düşük su hacmi oluşturur fakat fazla ısınma yüzeyi gerektirir.

Tesisat kurulumunda radyatör çeşitleri ve boyutları göz önünde bulundurulması ile radyatör tesisat fiyatları konusunda da değişim elde edilebilir. Tüm belirlemeler gerçekleştirdikten sonra bir proje çalışması gerçekleştirilip, bu projeye uygun şekilde tesisat döşemesi yapılır. Sızdırmaz ve hava kaçırmaz bir şekilde gerçekleştirilen tesisat döşemesi sayesinde ısı kaynağından gelen sıcak su, ortama ısıyı yansıtmaya hazır hale gelecektir.

Radyatör Tesisatı Fiyatları Ve Boyutlar

Yapılarda radyatör tesisatı fiyatları belirlenirken, en önemli ayrıntıyı boyutlar oluşturur. Çünkü radyatör çeşitleri arasından seçim yapıldıktan sonra metrekare boyutları göz önünde bulundurulur ve radyatör boyutları ile kurulacak tesisatın boyutları sayesinde hesaplama yapılır. 1+1 bir daire ile 4+1 bir daire arasında tesisat kullanımı konusunda çok büyük farklar ortaya çıkabilir. Çünkü bu iki daire arasındaki boyut farklılıklarına göre tesisat kurulumu gerçekleştirilirken kullanılan malzeme ve verim sonuçları çok büyük bir değişim gösterir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum