endüstriyel tesisat çeşitleri

Endüstriyel Tesisat Çeşitleri

Tesisat, genel anlamda iki kısma ayrılır. Elektrik tesisatı ve mekanik tesisat bu iki ana grubun ismi olmaktadır.

Mekanik Tesisatın Alanları Nelerdir?

 • Sıhhi Tesisat: Yapının oluşturulması için önem arz eden ve gerek duyulan suyun sağlanması, ısıtılması, depolanma işlemi, pis sudan arındırılması, yağmur suyunun tahliye edilmesi ve yangın söndürme gibi konularla alakalı her şeyi içerisinde barındırmaktadır.
 • Klima Tesisatı: Herhangi bir maddenin ya da ortamın sıcaklık seviyesini onu saran çevrenin sıcaklığının daha da altında bir seviyeye indirmek amacıyla ve elbette o ortamda muhafaza etmek amacıyla yapılan işleme soğutma işlemi adı verilmektedir. Soğutma işlemi tamamlanmış olan akışkan, borular aracılığı ile soğutucu görev yapan cihazlara ulaştırılır. Klima tesisat bu kısımda devreye giren bir tesisat çeşididir. Bu tesisat, lokal ve merkezi olmak üzere iki önemli bölüme ayrılır.
 • Havalandırma Tesisatı: Kapalı yapıda olan bir bölgeye mekanik yahut doğal yollarla temiz hava iletimini sağlama işlemine havalandırma adı verilmektedir. Havalandırma tesisatı sayesinde iç kısma temiz hava girmiş olur. Zararlı türde olan hava ise filtrelenerek dışarı gönderilmiş olur. Bu nedenle birçok yaşam alanında havalandırma sistemi her zaman etkin biçimde kullanılmaktadır. Havalandırma mekanik yöntemler ile tamamen kapalı yapıda olan bölmelerin içerisine temiz havayı içine çeken ve zararlı havayı direkt dışarı atan yardımcı fanlar aracılığıyla yapılmaktadır.
 • Yangın Tesisatı: Birçok insan evinde yangından korunma sistemi kullanmaktadır. Eğer yangın çıkarsa bu sistemler sayesinde yangın söndürülebilir ve can, mal kaybı riski azalabilir. Duman tahliye sistemi ile zararlı gazlar daha hızlı bir biçimde dışarı atılabilir.
 • Doğalgaz Tesisatı: Doğalgaz zehirsiz, kokusuz ve renksiz bir gazdır. Havayla karşılaştırıldığında daha hafif olduğu kanıtlanmıştır.

Endüstriyel doğalgaz tesisatı hakkında detaylı bilgi almak için endüstriyel doğalgaz tesisatı sayfamızı ziyaret edin.

 • Mutfak ve Çamaşırhane Tesisatı: Eksoz sistemleri, demontaj ve montaj işlemlerinin gerçekleştirilmesi, pis su ile alakalı olan hatların çekilmesi işlemi gibi birçok durumun netleştirilmesi bu tesisat türüyle sağlanır.

Elektrik Tesisatının Alanları Nelerdir?

 • Yedek Güç Sistemleri: Merkezi olan akümülatör grubu, dizel olan jeneratör grubu ve kesintisiz güç kaynağı ile alakalı olan sistem gruplarını içeren tesisat sistemidir.
 • Aydınlatma Sistemleri: Acil durum aydınlatması, genel aydınlatma, çevre aydınlatması, aydınlatma ile alakalı kontroller gibi birçok konuyu kapsar.
 • Güç Dağıtım Tesisatı: Mekanik tesisat ile ilgili güç dağıtımı, alçak gerilim tabanlı güç dağıtımı gibi konuları içerir.
 • Koruma Sistemleri: Yıldırımdan koruma, topraklama tesisi, aşırı olan akımdan koruma işlemi, dolaylı gerçekleşen dokunmaya karşı önlem alan koruma sistemlerinin hepsini içerisinde barındırır.

 

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
 • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum