kentsel dönüşüm nedir

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm, kanunlarla desteklenen çalışmalar olmaktadır. Kaçak konutlar genelde imarlı, imarsız birçok arazi içerisinde yapılanmış olabiliyor. Bu konutlar, çoğu zaman herhangi bir denetimden geçmediği için de elektrik, su gibi ücretli hizmetlerden büyük ölçüde yararlanabilmekteydi. Buna kaçak tüketim deniyor. Bu tarz kaçak tüketim durumlarının engellenip tamamen ortadan kaldırılması adına ve elbette konut güvenliği sağlanması için kentsel dönüşüm projeleri geliştiriliyor.

Birtakım riskli bölgelerde yer alan yapı ve konutlar kentsel dönüşüm sayesinde yenilenmiş oluyor. Kaçak konut gibi durumlar da genel olarak ortadan kalkmış oluyor. Modern şehir oluşumunu her zaman destekleyen kentsel dönüşüm projeleri sayesinde ortaya kusursuz bir sistem çıkmış oluyor. Aynı zamanda kentsel dönüşüm ile beraber daha güvenli bir yaşam alanının temelleri atılmış oluyor.

Kentsel Dönüşüm Uygulaması Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Kentsel dönüşüm projeleri genel olarak doğal afetlere karşı dayanıklı olan yapıların geliştirilmesini amaçlayan bir proje olmaktadır. Bir konut eğer kentsel dönüşüm projesi içerisine dahil edilecekse yapılacak ilk işlem deprem analiz raporu almak oluyor.

Konutunuz ilk önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığı ile incelemeye alınıyor. Eğer konutunuz risk barındırıyor ya da ömrünü tamamen bitirmişse kentsel dönüşüm projesi içerisinde yer almaya hak kazanmış oluyor. Kredi çekme imkanına da erişebiliyor, anlaşmalı olan bankalarla birlikte bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hakkında Bilgiler

Konutunuz eğer kentsel dönüşüm projesi içerisine alındıysa, anlaşmalı bankalar ile dilediğiniz zaman çeşitli kredi fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Kentsel dönüşüm için kredinizi özel bankalardan alabildiğiniz gibi kamu bankaları aracılığı ile de alabiliyorsunuz. Bu kredinin elbette bir limiti vardır. Konut başına yaklaşık olarak 90-100 bin tl gibi bir kredi çekebilmeniz mümkün oluyor. Fakat bu sunulan kredi size bloke eklenerek geliyor.

Kimler Kentsel Dönüşüm Projelerinden Faydalanabiliyor?

Konutunuz eğer depreme ve doğal afetlere karşı dayanıksız bir yapıda ise kentsel dönüşüm projesi içerisinde yer alabilir. Ömrünü doldurmuş bir konutunuz varsa bu da proje içerisine dahil ediliyor. Kaçak yapılar arasından arsa tapusuna sahip olanlar kentsel dönüşümden faydalanma hakkı kazanıyor.

Sigorta Zorunluluğu Kentsel Dönüşüm Projeleri için Geçerli Bir Durum mudur?

Eğer kentsel dönüşüm uygulamasına kredi çekerek katılacaksanız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bunun için sigorta zorunluluğu kuralı koyuyor. Bu sigortaların başında ise zorunlu deprem sigortası geliyor. Bunun yanı sıra konut sahibi olan kişiler için hayat sigortası da zorunlu tutuluyor. Özetle sigortanız yoksa kentsel dönüşüm projesi içerisinde yer alamazsınız.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum