doğalgazlı radyant ısıtıcı

Doğalgazlı Radyant Isıtıcı Nedir?

Radyant ısıtma sistemleri, uzun yıllardan beri özellikle endüstriyel ve ticari tesislerde kullanılmaktadır. Ülkemizde ise son yıllarda kendine geniş kullanım alanı bulan radyant ısıtma sistemlerinde temel prensip, ısıtma sistemlerine göre fark gösterir. Geleneksel ısıtıcı sistemlerde ısı transferi aracılığı ile ortamın havası belirli bir sıcaklığa getirilerek ısıl konfor artırılır. Buna karşılık radyant ısıtıcılarda, ısı transferini diğer bir çeşidi olan “ışınım” yaymak esastır.

Işınım ile meydana gelen ısı transferi ile her cisim elektromanyetik dalgalar oluştururlar. Cismin sıcaklığının artması demek, atom ve moleküllerin hareketini artırdığı için ısı ışınımını da artıracaktır. Özellikle kapalı mekanlarda kullanılan radyant ısıtıcılarda önce ışınım etkisi hissedilir ve ortamdaki hava ısınan cisimlerden taşınım vasıtasıyla aldığı enerji ile ısınmaktadır.

Çalışma prensibi oldukça basit olan radyant ısıtıların, yakıcı haznesinde yanan gaz, vakumlu fan yardımı ile özel yapım kuvars kaplı borular içerisinde ilerler. Bu esnada ısıyı boruya bıraktıkları için, borulardan yayılan ısı, üzerindeki reflektör sayesinde zemine iletilir.

Radyant Isıtıcı Tipleri

Düşük Yoğunluklu Radyant Isıtıcılar

Radyant yüzey sıcaklığı 200 ile 815 °C arasında olan ısıtıcılardır. Bu ısıtıcıların yüzeyinde oluşan ısınımların dalga boyları 2 ile 10 mikron arasında değişir. Farklı tiplerdeki borulu ısıtıcılar ile evsel tip elektrikli ısıtıcılar bu kategoride yer alırlar.

Yüksek Yoğunluklu Radyant Isıtıcılar

Radyant yüzey sıcaklığı 815 °C ve üzerinde olan ısıtıcılardır. Yüksek yoğunluklu ısıtıcıların üst seviyesinden yayılan dalga boyları 1 ila 6 mikron arasında değişir. Seramik plakalı ısıtıcılar, bahçe, veranda ve teras gibi alanlar ile özellikle endüstriye alanlarda kullanılır.

Radyant Isıtıcıların Kullanım Alanları

Radyant ısıtıcılar, büyük alanlarda, yüksek mekanlarda, izolasyonun kötü olduğu mekanlarda, yarı açık ya da dış ortamlarda oldukça başarılı kullanıma sahiptir. Dolayısıyla fabrikalar, stadyumlar, ibadethaneler, servis istasyonları, depolar, hangarlar, seralar, hayvan çiftlikleri, spor salonları gibi pek çok alan örnek olarak verilebilir. Radyant ısıtıcıların avantajları şunlardır:

– Kazan dairesi gerektirmez.

– Kolay montaj ve düşük yatırım maliyeti ile kendini amorti eder.

– Doğalgaz, LPG, LNG ve dize yakıtlar ile kullanılabilir.

– Tavan ile zemin arasında minimum sıcaklık farkı oluşturur.

Genel içinde yayınlandı
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum