eve yıldırım düşer mi

Eve Yıldırım Düşer mi?

Eve yıldırım düşer mi sorusunun cevabı ne yazık ki “evet “oluyor. Yıldırım düşen ev birçok zarar görür.

Eve Yıldırım Düşerse Ne olur?

Eve yıldırım düşmesi durumunda binlerce derecelik ısı bir anda kablolar, antenler ve demir aracılığıyla evinize girecektir. Bunun sonucunda ise evde bulunan elektrikli eşyalar kısa devre yaparak büyük bir yangına sebep olacaktır.

Yıldırımın eve düşmesi esnasında eğer elektrikli bir alet ile temas içerisindeyseniz ya da suya temas ediyorsanız ölme ihtimaliniz çok yüksektir. Sebebi ise elektrikli ev eşyalarının kısa devre yapmasıyla ilgili olmaktadır. Genelde güçsüz bir elektrik tesisatıyla donatılmış olan yerlerde ne yazık ki yangın çıkma olasılığı yüksek oluyor.

Eve yıldırım düşmesi yalnızca maddi değil manevi kayıplara da neden olmaktadır. Örneğin evine yıldırım düşen ve sağ çıkan bir kişi psikolojik anlamda fazlasıyla kötü bir halde olabilir. Yıldırım düşmesine şahit olan kişilerin uzun seneler boyunca bu travmanın etkisini atlatamadıklarına rastlanmıştır.

Paratoner Neden Önemlidir?

Çatıya takılmış olan bir paratoner yardımı ile yıldırım düşmesinin olumsuz birçok etkisinden kurtulmanız mümkün olmaktadır. Paratoner, tüm elektriği içine çekerek toprağa ileten bir alettir. Paratoner kullanılan bir binaya yıldırım düşecek olsa bile sadece elektrikli ev eşyaları hasar görür. Ölümcül tehlikeler önlenmiş olur. Fakat ne yazık ki günümüzde birçok kişi paratoner masrafına girmemek için yaptırmıyor. Her binada paratoner bulunmalıdır. Bu zorunlu bir ihtiyaçtır. Aksi takdirde herhangi bir yıldırım düşmesi durumu sonucunda can kaybı yaşanabilir.

Bu konuda genel olarak verilebilecek en iyi tavsiyeler ise bol yağmur yağan günlerde, şimşek çakan zamanlarda elektrikli ev eşyalarının çalıştırılmaması, o esnada çalışıyorsa da fişinin tamamen çekilmesi olacaktır. Yaşadığınız yerde yıldırım düşmesi olayı fazla yaşanıyorsa eğer, kesinlikle elektrik şalterini tamamen indirmelisiniz. Bir diğer tavsiye ise pencere kenarında beklememenizdir. Çünkü pencere kenarında yer alan demirler de yıldırımı üzerine çekecektir. Ufacık bir demir bile şekline ve yapısına bağlı olacak şekilde yıldırımı üzerine çekebilme özelliğine sahip olmaktadır. Yıldırım genel olarak 1 milyar volt civarında bir elektrik gerilimini taşıyabilir.

Eve yıldırım düşmesi tesisat konusunda da birçok sorun meydana gelmesine neden olacaktır. Çünkü metal borular bağlantısı ile yıldırım iletilir. Bu yüzden de yıldırımın olumsuz etkileri gitgide büyür.

Metal araç gereçler de risk altındadır. Yıldırım düşerken bu tarz eşyalar elektriği tümüyle iletecektir.

Genelde yağmurlu havalarda ağaçlardan uzak durun denir. Bu doğrudur fakat ağaçlardan sıçrayan yıldırım da evinize düşebilir.

 

 

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum