klima santrali nedir

Klima Santrali Nedir?

Temel olarak klima santralleri atmosfer üzerinden alınan taze havayı belirli koşullardan geçirdikten sonra kullanıldığı ortama aktarır. Birçok farklı yapıda iklimlendirme ve havalandırma sistemleri için kullanılan bu santraller ortamda taze hava miktarını kontrol eder ve bu sayede sıcaklık ve nem oranlarının hassas şekilde ayarlamasını sağlar. Farklı bir işlev olarak bu santraller ortam içerisinde bulunan havadaki toz ve parçacıklar ile mikroorganizmaları başarılı şekilde filtreden geçirir.

Üçay Mühendislik olarak özellikle birçok farklı yapı için bu santrallerin kurulumlarını gerçekleştiriyoruz. Bu santraller temel olarak havalandırma yapılacak alan için içine hava alan bir aspiratör barındırır. Ortama hava vermek için ise vantilatör barındırır. Sistemdeki hava damperleri dışarıdan taze havayı alır ve aynı zamanda içerdeki suyun da soğutmasını sağlayarak, santral içerisinden geçen havayı soğutur. Soğuyan bu hava soğutma görevi oluşturur. Santrallerde ısıtma işleminde de buhar serpantini eklentisi ile sıcak buhar oluşumu sağlanır ve üflenen bu buhar da ısıtma oluşturur.

Bu santraller temel olarak karışım havalı santral, ısı geri kazanımı santral, taze havalı ve hijyenik santral olarak farklı türlere ayrılır. Karışım havalı santral, egzoz havası ile taze havayı istenen miktarda birbirine karıştırır. Bu sistemler genellikle egzoz bacasının yoğun olarak kirlendiği hastane ve ilaç fabrikaları, endüstriyel mutfak alanları ve çok kirli hava bulunan çalışma alanlarında kullanılmaktadır. Isı geri kazanımı santrallerinde egzoz havası ile taze hava birbirlerine karışmaz. Isı geri kazanım hücresinde birbirlerine enerji aktararak, havayı istenen koşula ulaştırırlar.

Hijyenik Klima Santralleri Hangi Avantajlara Sahiptir?

Temel sistem türlerinden biri olan hijyenik klima santralleri hastaneler, ilaç fabrikaları, laboratuvarlar ve temiz oda ihtiyacı bulunan sağlık kuruluşlarında kullanılmaktadır. Üçay Mühendislik firması olarak bugüne kadar İstanbul ve İzmir gibi birçok farklı şehirde bu kurumlarda hizmetler gerçekleştirdik.

Bu santral tipi diğer sistemlere göre daha farklı bir yapı göstermektedir. Bu sistemler hijyenik ortamların havalandırılmasında kullanılmaktadır. Bu tip santral sistemleri sayesinde hem parçacık hem de mikroorganizmalar içeriye sokulmaz ve sızdırma yaşanmaz. Sistemler sayesinde isteğe bağlı şekilde havalandırma, ısıtma, nemlendirme, soğutma ve kademeli filtrasyon koşulları gerçekleştirilebilir.

Hijyenik santraller istenen tüm fonksiyonların birini veya birden fazlasını yerine getirmek için merkezi sistem olarak kullanılır. Standart santrallerinden farklı bir şekilde hücre iç yapısında kirlenmeye yol açabilecek girinti ve çıkıntılar en aza indirilmiştir. Kullanılan ekipmanlar da bu amaçla özel olarak düzenlenmiştir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum