güneş enerjisi sistemleri avantajları

Güneş Enerjisi Sistemleri Avantajları

Güneş enerjisi, çevreye zarar vermeyen en bol ve en ucuz enerji kaynağından biridir. Güneş’ten gelen enerji, ısı ve elektrik enerjisi olarak kullanılabilir. Yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak dünyanın birçok bölgesinde konutların ısıtılmasında güneş kolektörleri kullanılmaktadır. Hatta son yıllarda güneş enerjisi ile çalışan arabalar ve pek çok elektronik cihaz üretilmiştir.

Güneş enerjisi, güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile (hidrojen gazının helyuma dönüşmesi) açığa çıkan ışıma enerjisidir. Dünya atmosferinin dışında güneş enerjisinin şiddeti, yaklaşık olarak 1370 W/m² değerindedir, ancak yeryüzüne ulaşan miktarı atmosferden dolayı 0-1100 W/m2 değerleri arasında değişim gösterir. Bu enerjinin dünyaya gelen küçük bir bölümü dahi, insanlığın mevcut enerji tüketiminden kat kat fazladır. Güneş enerjisinden yararlanma konusundaki çalışmalar özellikle 1970’lerden sonra hız kazanmış, güneş enerjisi sistemleri teknolojik olarak ilerleme ve maliyet bakımından düşme göstermiş, çevresel olarak temiz bir enerji kaynağı olarak kendini kabul ettirmiştir.

Güneş enerjisi hakkında daha fazla bilgi almak için güneş enerjisi sistemleri yazımızı ziyaret edin.

Güneş Enerjisinin Avantajları Nelerdir?

Başlangıçta hesap makineleri ya da kol saatleri gibi küçük ölçeklerde kullanılan güneş pilleri, daha fazla alanda yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. İlk kez büyük ölçekli kullanım alanı olarak uzay çalışmalarında, uzay araçlarına enerji sağlamak için kullanılmıştır.

Ülkemizde Güneş enerjisi en çok ısıtma amaçlı kullanılmaktadır. Günlük yaşamın bir parçası olan güneş enerjisinin verimli kullanılabilmesine yönelik Ar-Ge çalışmaları her geçen gün artmakta ve bu enerji kaynağının yaysgın olarak kullanılabilmesi için çalışmalara devam edilmektedir. Güneş enerjisinin avantajları şu şekildedir:

  • Güneş enerjisi temiz, yenilenebilir, bitmeyecek olan sürekli bir enerji kaynağıdır.
  • Güneş enerjisi ile çalışan tüm sistemler ve cihazlar kolaylıkla taşınabilir, kurulabilir ve monte edilebilir.
  • Çevreyi kirletici atıklara neden olmayan, çevre dostu ve enerji ihtiyacına göre gerektiğinde değiştirilebilecek olan sistemlerdir.
  • Güneş enerjisinin işletme kolaylığı vardır. Mekanik yıpranma olmaması, değişebilir (modüler) olması, yakıt sorunu çıkarmaması ve uzun yıllar sorunsuz şekilde çalışabilmesi gibi üstün özellikleri vardır.
  • Güneş enerjisinden üretilen güneş pilleri uzun ömürlüdür ve dayanıklıdır.
  • Elektrik şebeke hattının götürülmesinin pahalı olduğu ya da hiç elektrik şebeke hattı bulunmayan alanlarda güneş pillerinin kullanımı da daha ekonomik yöntemler arasında sayılabilir.
  • Her mesken kendi enerjisini çatıya kurulan güneş pilleri ile karşılayabilir. Böylece enerji taşıma ve iletim maliyetleri ile kayıpları ortadan kalkacaktır.
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum