Kombi Nerede Olmalı?

Kombi Evin Neresinde Olmalıdır?

Kombi bacalı ve hermetik ise asansör boşluğu, havalandırma boşluğu gibi alanlara monte edilmesi mümkün değildir. Ayrıca ev içerisinde bacalı kombi varsa banyo, tuvalet ve yatak odası gibi alanlarda kullanılamaz. Kombinin doğru ve güvenli kullanımı için konumlandırılacağı yerin uygunluğu oldukça önemlidir. Kombi balkonda kullanılıyorsa bunun için daha korunaklı alanların olması gerekir. Örneğin kombi yoğun rüzgâr alan ve çok güneş gören alanlarda kullanılmamalıdır. Bu nedenle bazı durumlarda kombiler için balkonun uygun olduğunu söylemek mümkünken bazı durumlarda ise tam aksine kombi balkonda bulunmamalıdır. Kombinin konumlandırılması konusunda binanın yapısının ve eğer ev içinde bir yerleştirme olacaksa odaların planının dikkate alınması gerekir.

Kombi Çeşitleri Nelerdir?

Kombi çeşitleri için bacalı, hermetik ve yoğuşmalı olarak üç kol ayrımı yapmak mümkündür. Ayrıca kombiler ateşleme şekillerine ve kapasitelerine göre de farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Bacalı kombilerde oksijen ortamdan alınır ve atık gaz baca ile dışarı atılır. Bacalarda sızdırma olmaması güvenli kombi kullanımı açısından önem taşımaktadır. Denge bacalı kombi de denilen hermetik kombilerde ise çalışma prensibi bacalı kombilere benzer. Kombi çeşitleri arasından bir diğer ise yoğuşmalı kombilerdir. Yoğuşmalı kombilerde dışarıya verilen gaz formundaki su buharı sıvıya dönüştürülür. Böylece bu sıvı ısıtma amacıyla tekrar kullanılabilir. Bu gibi özelliklerinden dolayı yoğuşmalı kombilerin ısı verimliliğinin daha fazla olduğunu söylemek mümkündür.

Kombi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kombi seçimi ısı veriminin yüksek olabilmesi ve güvenli kullanım için oldukça önemlidir. Kombinin kullanılacağı alan seçim konusunda dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Kombinin kullanılacağı yapının yalıtımı, cephesi, büyüklüğü, bulunduğu kat gibi kriterler kombi seçimini etkilemektedir. Ayrıca evdeki peteklerin adedi, boyu ve büyüklüğü de kombi seçiminde dikkat edilmesi gereken durumlardandır. Teknik ve maddesel durumların yanı sıra kombi seçimi için kombinin diğer detaylarının da bilinmesi gerekir. Örneğin yüksek faturalardan kaçınmak için az yakan ve ortama uygun kombiler tercih edilir. Kombi seçiminde garanti durumları da dikkate alınmalıdır. Yetkili servisleri olan ve kullanım garantisi veren markaların kombilerini tercih etmek doğru olacaktır.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum