Neden Klima Bakımı Yapmalıyım

Neden Klima Bakımı Yapmalıyım?

Klima bakımı sağlık açısından oldukça önemlidir. Hastalıklardan kaçınmak ve bir sağlık problemi yaşamamak için klima bakımlarının yapılması gerekir. Klima bakımı yapılmadığında arınmamış, kötü kalitede bir hava solunur. Bakteri, polen gibi maddelerden arınmış kaliteli bir havanın solunması için klima bakımının düzenli periyotlarla yapılması gerekir. Sağlıklı ve güvenli bir kullanım için klima bakımı şarttır. Ayrıca klima bakımı ile klimanın uzun ömürlü olarak kullanılması mümkün olur. Düzenli bakımı yapılmayan klimalar daha kolay arızalanarak bozulabilir.

Klima Bakımının Önemi

Klima bakımı klimanın sağlıklı, verimli ve uzun ömürlü kullanımı için oldukça gereklidir. Bakımı yapılmayan klimaların çalışmasında aksaklıklar, verimsizlikler başlar. Uzun vadede bakımı yapılmayan ya da eksik yapılan klimalar bozulur. Klima bakımı yapılması ile enerji tasarrufu da sağlanmış olur. Bakımı düzenli ve doğru yapılan klimalar faturalara da olumlu yansır. Ayrıca hijyen açısından da klimanın bakımının yapılması gereklidir. Aksi takdirde klima filtrelerinde birikenler ortamın havasının kalitesini düşürerek çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilir.

Ne Kadar Sıklıkla Klima Bakımı Yapılır?

Klima bakımı genellikle klimaların sık olarak kullanıldığı yaz ve kış periyotlarında yapılmaktadır. Yılda iki kere mevsim başında bakımın yapılması tavsiye edilmektedir. Yaz ya da kış ortasında bakım yapılması genel olarak yaygın olmasa da gerekli durumlarda dönem ortasında da klima bakımı yapılabilir. Özellikle klimaların yoğun olarak kullanıldığı alanlarda bakım aralığı altı aydan üç aya çıkabiliyor. Klima bakımında kullanım sıklığı, kullanım biçimi ve yoğunluğu gibi etmenler belirleyici oluyor.

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima bakımı yapılırken özellikle sanayi tipi klimalarda ilk olarak filtreler kontrol edilir. Filtrelerdeki kirler temizlenir ve tıkanıklık gibi durumlar varsa bunlar giderilir. Filtrelerdeki tıkanıklıkların giderilmesi klima bakımında önemli adımlardan biridir. Filtrelerde kir birikmesi ve tıkanıklık oluşması klimalarda arızalara yol açabilir. Filtrelerin kontrolü ve temizliğinin ardından klima bakımı için elektrik bağlantıları, kutusu ve diğer bağlantıları da kontrol edilir. Bağlantılarda rastlanabilecek sızıntı gibi durumların giderilmesi ile klimanın sorunsuz çalışmaya devam etmesi sağlanıyor. Klima bakımı yapılırken kişiye zarar verecek herhangi bir durumun olmadığından ve kapalı cihaz üzerinden çalışma yapıldığından emin olunması gerekiyor.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum