Sonradan Yerden Isıtma Yapılır mı

Sonradan Yerden Isıtma Sistemi Yapılır mı?

Evet, sonradan yerden ısıtma sistemi yaptırmak mümkündür. Sonradan yapılacak yerden ısıtma sisteminin maliyeti genel olarak ilkinden daha pahalı olmaktadır. Sonradan yerden ısıtma sistemini yapabilmek için betonun kırılması gerekir. Bilinmesi gereken bir diğer nokta da kablolu sistemin yeni inşaatlarda ya da tadilat halindeki yapılarda yapılmasının mümkün olduğudur. Sonradan yerden ısıtma sistemi yapılması mümkün olsa da her yöntemi ile kurulum yapmak mümkün olmuyor. Yerden ısıtma sistemlerinde zemin altına yapılan boru döşemeleri sayesinde su dolaşımı ile zeminin de ısınması sağlanıyor. Bu ısıtma yöntemi konutlardan iş yerlerine, hastane ve okullara pek çok alanda tercih ediliyor.

Yerden Isıtma Nedir?

Yerden ısıtma odanın ya da konuttaki belirli alanın ısıtmasının yerden döşenen borular ile sağlandığı sistemlerdir. Yerden ısıtma sistemleri sayesinde ısı alana eşit olarak dağılır ve alanın tamamı aynı sıcaklık seviyesine gelir. Yerden ısıtma sistemlerinde boruların yanı sıra kablolar da kullanılabilmektedir. Ayrıca farklı bir kaynaktan ısıtılan suyun yere döşenmiş borularda dolaşması ile de yerden ısıtma sağlanabilmektedir. Yerden ısıtmalı tesisatlar konutlarda genellikle güvenli ve düşük maliyetli olmaları nedeniyle tercih edilmektedir. Ayrıca sistemin ısıyı eşit dağıtması da olumlu bir etkendir. Yerden ısıtma stadyum ve hamam gibi çok daha geniş alanların ısınmasını sağlamak için de kullanılmaktadır. Bu gibi alanlarda yerden yükselen ısının tüm alanı eşit sıcaklığa getirmesi oldukça avantajlı bir durumdur.

Yerden Isıtma Nasıl Yapılır?

Yerden ısıtma için temel olarak iki seçenek mevcuttur: elektrikli ve sulu sistemler. Elektrikli yerden ısıtma sisteminin ısı kaynağı elektriktir. Elektrikli yerden ısıtma sisteminin binanın yapımında ya da köklü tadilat gibi işlemlerinde döşenmesi gerekir. Elektrikli yerden ısıtmalarda da kablo ve şilte şeklinde iki farklı sistem bulunmaktadır. Yerden ısıtmaların genel olarak binanın yapım aşamasında döşenmesi tavsiye edilir. Ancak borulu sistemlerde sonradan sistem kurmak da mümkündür. Sonradan kurulan sistemlerin daha maliyetli olabileceği de unutulmamalıdır. Yerden ısıtmadan tam verim alınabilmesi için zemin malzemeleri de önemlidir. Parke, halı ya da seramik gibi zemin malzemeleri ısının yayılımını ve iletimini etkiler. Doğru malzemenin profesyonel kişilerin yardımı ile seçilmesi ve yerden ısıtmanın böylece doğru kullanılması mümkündür.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum