klimaları daha tasarruflu kullanmanın yolları

Klimalarımızı Daha Tasarruflu Kullanmanın Yolları

Hepimiz evlerimizi yazın serin, kışın ise sıcak tutmak istiyoruz, ancak her yıl enerji fiyatları artıyor. Klimalar da hemen hemen her evde kullanılıyorken, klimalarınızı daha tasarruflu nasıl kullanacağını bilmek, enerjiden ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Tasarruf etmenizi sağlayacak diğer noktalar ise klima tesisatı ve klima bakımının nasıl yapıldığıdır.

Klima Seçimi

Klima seçimi enerji tasarrufu yapmak isteyenlerin ilk dikkat etmesi gereken husustur. Klimanızı seçerken kaliteli ve uzun ömürlü olmasına dikkat etiğiniz gibi ne kadar enerji kullandığını da kontrol edin. ,

Klima markaları ihtiyacınıza göre bir çok farklı özellik, kalite ve tasarımda ürün bulundurmaktadır. KW cinsinden ölçülen farklı modellerin soğutma / ısıtma girişini ve çıkış gücü tüketimini karşılaştırın. Ayrıca odanızın, evinizin veya binanızın büyüklüğünü ve başka bir iç ısı kaynağı olup olmadığını da göz önünde bulundurun.

Klima Tesisatı ve Bakımının Önemi

Çevre dostu olmaya çalışmanın yanı sıra tasarruf etmemizin en büyük nedeni maliyeti düşürmek ve maksimum verimle daha az ödemektir. Bu nedenle yapılan klima tesisatı ve periyodik bakımlar oldukça önemlidir. Tesisatın iyi bir şekilde standartlara uygun olarak yapılması arıza vermeden ve maliyetsiz bir şekilde uzun yıllar boyunca kullanmanıza olanak sağlar.

Düzenli periyodik bakımlarının yaptırılması ise oluşabilecek arızaların önüne geçilmesini ve onarım maliyetinin daha düşük olmasını sağlar. Aynı zamanda bakımı düzenli yapılan klimaların kullanım ömrü bakımı ihmal edilen klimalara göre çok daha uzundur ve çok daha verimli çalışırlar. Bu nedenle klima bakımı tasarruf açısından önemli bir rol oynamaktadır.

Isıtma ve Soğutma İpuçları

  • Tüm kapıları ve pencereleri kapatın

Bu, klimanın sıcak veya soğuk olmasına rağmen odaya akmasını önler ve klimanızın daha uzun süre çalışmasını önler.

  • Soğutma veya ısıtma alanınızı minimumda tutun:

Bunu, soğutma veya ısıtma gerektirmeyen diğer odaların kapılarını kapatarak yapabilirsiniz. Kullanılmayan bölgelerdeki havalandırma deliklerinin ve termostatların kapalı olduğundan emin olabilirsiniz.

  • İç ve dış ortam sıcaklıkları arasındaki farkı kontrol edin:

Dış ortam sıcaklığı ne olursa olsun, odanın sıcaklığını 8 ° C’nin altına düşürmeyin. Ayrıca, iç ve dış sıcaklıklar arasındaki fark ne kadar küçük olursa, soğutma maliyetleriniz o kadar düşük olur. Termostatınızı yazın yüksek ve konforlu bir sıcaklıkta ayarlayarak ve gerekirse nem kontrolünü sağlayarak bunu yapın.

  • Sıcaklığı mevsime göre ayarlayın:

Termostatınızı yazın 24-26 ° C ile kışın 18-20 ° C arasında ayarlayın. Seyrek kullanılan odalarda (örneğin, tuvaletler ve depolar), sıcaklık kışın 16 ° C olmalıdır.

  • Termostatınızı normalden daha soğuk bir sıcaklığa ayarlamayın:

Eviniz daha hızlı soğumayacaktır ve aşırı soğumaya neden olabilir.

  • Ekonomi modunu kullanın:

Bu, doğru koşullarda ılımlı sıcaklıkları koruyarak enerji kullanımını azaltır.

  • Merkezi bir soğutma sisteminiz varsa, imar seçeneklerini kullanın:

Bu, havanın yalnızca evin belirli bölgelerine akmasına izin verir.

  • Merkezi bir hava sisteminiz varsa, fanın kompresörle birlikte kapanmasını sağlayın:

Bunu yapmak için fan ayarlarında “otomatik” modunu ayarlayın ve fanları ayrı odalarda kullanın.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum