Tüketim Hattı Nedir

Tüketim Hattı Nedir?

Tüketim hattı doğalgaz tesisatının bir bölümüdür. Tüketim hattı ana borulardan oluşur ve bu hat sayaçtan en son ayrım noktasına kadar devam eder. Tüketim hattının projelendirilmesinin alanına uygun olarak yapılması ve işinin uzmanları tarafından döşenmesi oldukça önemlidir. Tüketim hattı ve diğer tüm hatlarda sızdırmazlığa dikkat edilmelidir. Bunun için kullanılacak malzemelerin standartları, kalitesi ve gerekli ek malzemeler bulunmaktadır. Doğalgaz herhangi bir sızıntı durumunda boğulmaya ve patlamalara sebebiyet verebilir. Bu nedenle sızdırmazlığın sağlanması için macunlar da kullanılmaktadır. En sık kullanılan ısınma yöntemlerinden biri olan doğalgazın tesisatında tüketim hattı önemli bir yer tutmaktadır. Buradaki borular ve bağlantılar tüm hat için önemlidir.

Ayrım Hattı Nedir?

Ayrım hattı sınırları tüketim hattından başlayan ve sonu cihaz bağlantı noktasında biten hattıdır. Bu aralıktaki boruların tümü ayrım hattına aittir. Ayrım hattı tüketim hattı ile bağlantı hattı arasında kalan boruların bütünüdür. Uzun yıllardır hayatın pek çok alanında ısınma için kullanılan doğalgazın tesisatının projesi ve döşenmesi oldukça önemlidir. İki hattın ortasında yer alarak bir nevi iki hattı birbirine bağlayan ayrım hattı da bu tesisatta önemli bir yer tutar. Doğru projelendirilen ayrım hattının döşenmesinde de uzman kişiler rol almalıdır. Bu hatta da diğer hatlarda olduğu gibi boruların yönü, akışın karıştırılmaması gibi durumlar herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Bağlantı Hattı Nedir?

Bağlantı hattı bağlantı vanasından başlayan ve cihaza kadar devam eden boruların tamamının hattıdır. Cihaz bağlantı hattı esnek veya sabit olabilir. Bağlantı hattının da diğer hatlar gibi proje kısmında ve döşeme kısmında sorunsuz olması gerekir. Bu sayede olası kazaların önüne geçilebilir. Bağlantı hattında sızdırma gibi bir durumla karşılaşılmaması için de boruların doğalgaz geçişine uygun nitelikte olması gerekir. Bağlantı hattı konumu diğer hatlar gibi tesisat için oldukça önemli bir boru bütünüdür. Müdahale edilmesi gereken durumlarda bağlantı hattına kolay ulaşılabilmesi gerekir. Ayrıca hatların darbeye ve dış etkenlere karşı korunaklı döşenmesi gerekir. Bu şekilde tüm hatlarda uzun süreli sorunsuz kullanım mümkün olmaktadır.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum