Merkezi Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Merkezi ısıtma sistemi ülkemizde sıklıkla kullanılan bir ısınma yöntemidir. Kombilerin daha evlere egemen olmadığı zamanlarda merkezi ısıtma sayesinde apartman dairelerinde ısınma gerçekleştiriliyor. Bu şekilde tüm apartman dairelerine aynı ısı ve eşit sıcaklık sunuluyor. Özellikle apartmanda yalıtım ve izolasyon açısından önlemler alınmışsa çok daha iyi verim sağlanıyor. Buna dikkat ederek merkezi ısıtma sistemi nasıl çalışır sorusu elbette yeni ev alacaklar için veya yeni ev tutacaklar için önemli oluyor.

Merkezi ısıtma sistemi çalışma prensibi tek bir merkezden tüm apartmandaki radyatörlere sıcak su sağlanarak evlerin ısıtılmasıdır. Evlerin herhangi bir ekstra işlem yapmasına gerek kalmadan sorunsuz bir şekilde ısınma ihtiyaçlarını karşılamasına yarar. Kullanılacak akışkanı yönetecek olan kazan ve boru tesisatı ile en etkili şekilde ısınmak mümkün olmaktadır.  Sirkülasyon içerisinde boruların ve kazanın basıncı yardımıyla ısınmış su sürekli devir daim yapar. Bu devir daim sayesinde tüm evlere ısı transferi yapılmış olur.

Merkezi Isıtma Sistemi Avantajlı Mıdır?

merkezi ısıtma sistemleri

Merkezi sistemler hem maddi hem de ısınma yönünden çok avantajlıdır. Yüksek katlı binalardaki bireysel ve kombi tipi ısınmalarda faturaların kabarık gelerek sürpriz yapması olasıdır. Bu şekilde faturayla uğraşmak istemeyen ve en iyi şekilde ısı almak isteyen kullanıcılar merkezi sistemlere yönelmektedir. Apartmanın izolasyonu ve bina yalıtımı da en büyük ekstra katkıyı merkezi sistemlere sunmaktadır.

Genelde dairelere yerleştirilen ısı pay ölçerler veya termostatik vanalarla hangi dairenin ne kadar ısınma aldığını görmek mümkün olmaktadır. Gerekli olan ideal ısılar için de bu vanalar ve pay ölçerler çok etkili olmaktadır.

Merkezi Isıtmada Önemli Olan Hususlar

Temizlik ve bakım yaptırılması özellikle önemlidir. Bir yandan da içeride devir daim yapan suyun kireçlenmemesi, kirlenmemesi ve farklı oluşumlara girmemesi için sürekli olarak değişimi yapılmalıdır. Basınç kontrollerini yapmak gerekmektedir. Bakımların uzun sürmesi de evlerde ısınma konusunda mağduriyet yaşanmasına sebebiyet verebilir. Kombi gibi bireysel bir sistem olmadığı için tüm apartmanı etkileme potansiyeli bulunmaktadır. Sorunsuz ve iyi bir şekilde bakımları yapılan merkezi ısıtma sistemleri herhangi bir sorun yaratmamaktadır.