ısıtma sistemlerinin karşılaştırılması

Isıtma Sistemlerinin Karşılaştırılması

Merhaba, bu yazımızda sizlerle beraber ısıtma sistemlerini karşılaştırıp, sizlere en uygun ısıtma sistemini bulmanızda yardımcı olmaya çalışacağız.

Günümüzde artan yakıt fiyatları ve kurulum maliyetleri ile birlikte tasarruf daha da ciddi bir konu haline geldi. Siz de yazımızı okuyarak ve firmamıza danışarak sizin için hangi ısıtma sistemin en gerekli ve efektif şekilde çalışacağını öğrenebilirsiniz. Ayrıca tüm bu işlemlerin fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bireysel ve Merkezi Isıtma Sistemleri

Dairelerimizde gerek ısıtma gerek ise sıcak su temini için ısı üretimi, dağıtımı ve tüketiminin dairemizde yer alan veya bize ait olan bağımsız bölüm içerisinde yapılmasına bireysel ısıtma denir.

Yine aynı amaçlarla ısı üretimi ve dağıtımının bağımsız bölümlerin dışında merkezi olarak yapılmasına ise merkezi ısıtma denir.

Bireysel Isıtmada Kullanılabilecek Sistemler;

  • Kombiler;

Kombiler ısıtmada ve sıcak su sağlamada kullanılan cihazlardır. Bacalı ve hermetik olarak iki ana çeşitte üretilen kombiler bulunmaktadır. Bacalı kombilerin monte edileceği alan ile ilgili olarak alanın kullanım alanı ve şekli ile ilgili sıkıntılar mevcut olabilir. Hermetik kombilerde ise bacalı kombiler gibi taze hava menfezi ve bacaya gerek yoktur. Bu sebeple montaj ve işletme maliyetleri daha düşüktür.

Kombiler yaşam alanlarımıza rahatlıkla monte edilebilir yapıdadır ve sessizdir. Yoğuşma kontrollü kombiler ise oldukça yüksek verim değerine sahiplerdir.

  • Kat Kaloriferi

Sıvı katı veya gaz yakıt ile çalışabilmektedirler. Kazan içerisinde ısıtılan su tesisat ile tüm dairenin içindeki radyatörlere gönderilir ve böylece daire ısıtılmış olur.

  • Sobalar

Sadece mahal ısıtması yapabilirler. Yani tek bir odaya yerleştirildiklerinde sadece odayı ısıtmada başarılıdırlar. Dağıtım tesisatı ve radyatörlere gerek duymazlar ancak atık baca gazı için baca çıkışı, baca borusu gibi konular ve bacaya ve dış duvarlara yakınlık gibi etmenler kısıtlayıcı olmaktadır.

  • Şömineler

Sobalar ile hemen hemen aynı işleri yaparlar. Şömineler de sadece mahal ısıtmasında başarılıdır. Ancak çoğunlukla dekoratiftirler.

Bireysel Isıtma Sistemlerinin Avantajları

-Kullanıcı istediği şartları diğer kullanıcılardan bağımsız olarak kendi belirleyebilir.

-Kullanıcı cihaz seçimini ve ödemeleri kendisi yapacağı için ortak düşünce ve hareket sorunu yoktur.

-Bireysel fatura sistemi nedeniyle kullanıcı tasarrufuna veya konforuna istediği önemi verebilir.

-Kazan dairesine vs. gerek yoktur.

-Isı üretiminden dağıtımına yaşanan enerji kayıpları düşüktür.

Merkezi Sistemin Avantajları

-Doğalgaz dönüşümü yapılması durumunda ya da herhangi bir modernizasyon durumunda tüm tadilatlar kazan dairesinde sınırlı kalacaktır. Ayrıca daire içinde herhangi bir yanıcı olmadığı için herhangi bir yanma veya patlama tehlikesi dairenin içinde olmayacaktır.

-Tüm ısınma ekipmanı kazan dairesinde yer alacağı için, bireysel dairenin içinde herhangi bir gürültü ,koku, kir olmayacaktır.

-Tüm dairelerin ısınması eşit olacağı için etraftaki dairelerin soğuk olmasından yaşanan ısı kaybı bu durumda olmayacaktır.

-İlk yatırım maliyeti, işletme gibi hususlar toplam daire sayısı fazla olan konutlarda daha az olacaktır.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum