Güneş Enerji Sistemleri

Üçay Mühendislik, 20 yıllık işgücü ve sektör tecrübesinin verdiği güç ile faaliyetlerinin arasına 2020 yılında güneş enerji sistemlerini de ekleyerek Yenilenebilir Enerji sistemleri içerisinde oldukça ciddi bir önem taşıyan Güneş Enerji sektöründe yerini almış ve sektöre girişiyle birlikte ciddi projelerle adından söz ettirmeye başlamıştır. Güneş enerjisi sonsuz ve temiz bir enerji kaynağı olarak dikkatleri üzerine çekerken elektrik üretimi ve ısıtma sistemlerinde önemli bir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Güneş Enerjisi

Güneş enerjisi, güneşten gelen ışınların, özel teknolojiler kullanılarak, elektrik enerjisine dönüştürülmesidir. Güneş enerjisi dünyadaki en bol ve en temiz enerjidir. Çevreyi kirletmez, gürültüsüzdür. Yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerjidir.

Güneş Enerjisi Paneli

Güneş enerjisinden yararlanmanın birçok yolu vardır. Bu enerjinin en yaygın kullanım aracı güneş panelleridir. Güneş enerji panelleri ile güneş enerji santralleri kurulur. Güneş panelleri aracılığıyla güneş enerjisi elektriğe dönüşür.

Çatı Ges

Çatılarınızın boş durması yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının en popüleri olan Solar Enerji Sistemleri ile değerlendirerek firmaların kendi enerji ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Çatınız ihtiyacınız olan kurulum alanından daha geniş ise faturanızı sıfırlamak ile kalmayıp ek gelir de elde edebilirsiniz.

Arazi Ges

Marjinal tarım arazileri üzerine solar sistem kurulmasıdır.

Araziniz üzerine güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi tesisi kurulabilmesi için arazinizin marjinal tarım arazisi sınıfında olması gereklidir. Marjinal tarım arazisi sınıfındaki araziler; tarımsal üretim potansiyeli çok düşük yani verimsiz olan, yetiştirilen ürünler bakımından kalitesi genelde ortalamanın altında kalan arazilerdir.

Anahtar Teslim Projelendirme

Güneş Enerjisi Sistemi Projelerinizin başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi için Santralin tüm imalat ve kurulumlarının tamamlanmasının ardından işin her aşaması ile ilgili detaylı test ve kontroller yapılarak tesisin elektrik üretimine hazır olduğundan %100 emin olunmasıdır.

Solar Sistemlerin Avantajları

Uzun vadede yapılmak istenen yatırımların başında şüphesiz güneşten elektrik üretme fikri mevcuttur. Kurulum tamamlandıktan sonra bakım için ayrı bir maliyet çıkmamasının yanı sıra artan elektrik fiyatları ile karşılaştırıldığında solar panel sistemlerinin avantajı göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür.

Güneş Enerjisi Keşfi

 İşletmenizin bulunduğu bölgenin ne kadar güneş ışığı aldığı, işletmenizin enerji tüketim miktarı ve çatı veya arazinizin güneş panelleri kurulumuna elverişli olup olmadığı incelenmelidir. Bunun için uzman ekiplerimiz işletmenizi ziyaret ederek saha çalışması ve keşif yapar.

Güneş Enerjisi Teklifi

Yapılan güneş enerjisi keşfinin projelendirilmesi sonucu yatırımcıya sunulan metindir.

Bu metnin sözleşmeye dönüşmesi ve karşılıklı olarak imzalanmasına da GES sözleşmesi denir.

GES Santrallerinin Çalışma Prensibi

Güneş panelleri, güneş enerjisini fotovoltaik etki olarak adlandırılan bir işlemle kullanılabilir elektriğe dönüştürür. Üretilen elektrik ilişkili tüketim tesisinde tüketilir.

Sunulan Güneş Enerjisi Hizmetleri

Keşif-Projelendirme-Bürokratik süreçler-Kurulum-Bakım

Inverter

Fotovoltaik panellerden veya akülerden alınan DC formatındaki enerjiyi AC formatına çeviren cihazlardır. Temel kullanım amacı, elektriği son kullanılacak formata çevirmektir. 

Evirici diye de adlandırılır. 

Konstrüksiyon

Panellerin zemine veya çatıya tutturulması için bir alt yapı gerekir. Bu alt yapı bazen çelikten bazen de alüminyumdan yapılır. 

Konstrüksiyon seçimi panellerin hem sağlığı hem de performanslı çalışması için çok önemlidir. Basit bir tutturgaçtan daha öteye marifetleri olduğu unutulmamalıdır.