turkish english

KOMBİ TESİSATI

Kombi tesisatı genel olarak ev tipi kullanımlarda yapılan oldukça önemli bir işlemdir. Tesisatın ev tipi dışında iş yerleri için de yapılması önemlidir. İnsanların uygun yaşam alanlarında soğuktan arınmış bir şekilde yaşaması ve çalışması için kombi tesisatının yapılması oldukça önemlidir. Hayat kalitesinin artırılması noktasında ve herhangi bir sağlık problemi yaşamamak adına tesisatların tam ve eksiksiz bir şekilde yapılıyor olması önemlidir.

Kombi tesisatında önemli olan nokta işini bilen profesyoneller ve tecrübeli tesisatçılar ile çalışılması gerektiğidir. Bu şekilde en hızlı şekilde kombi tesisatının yapılır olması ve kullanılmaya başlanması işten bile değildir. Kombi hizmeti veren firmaların tesisat konusunda vermiş oldukları hizmetler bulunduğu gibi, sadece bu iş üzerine yoğunlaşan pek çok firma da bulunmaktadır. Özellikle evde ve iş yerinde keşif yapılması önemlidir. Yapılan keşif sonrası planlama yapılarak en iyi şekilde tesisatlar monte edilmektedir.

Kombi Fiyatları

Kombiler tesisatın ana elemanı ve adeta beynidir. Tüm tesisat kendisinden geçmesi gerektiği için en iyi şekilde çalışıyor olması gerekir. Rahat kullanım ve estetik yapı da elbette kullanacak kişi için önemli bir faktördür. Tesisatı en mantıklı şekilde yapılan kombiler enerji tasarrufu ve ekonomiye katkı da yapar. Kombi fiyatları bu durumda oldukça önemli olmaktadır.

Piyasada bulunan pek çok markanın kombisi, genel olarak iyi bir hizmet verir. Elbette fiyatlar da kombi modellerinin vaat ettiği özelliklere göre değişmektedir. Çok tasarruf eden ve az yakan kombilerin fiyatları daha yüksek olabilmektedir.

Kombi Markaları

Türkiye’de ve dünyada belirgin kombi markaları vardır. Bu markaların ürettiği modeller tüm dünyaya ihraç edilir veya ülkemize ithal edilir. DAIKIN, VİESSMANN, , TERMOTEKNİK, BOSCH, Baymak, Vaillant, Buderus, Demirdöküm, Viessmann, Airfel, Alarko ve Auer gibi pek çok tanınmış marka bulunmaktadır.

KOMBİ TESİSATI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Kombi Nedir?

Isıtma ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılamak için ev veya iş yeri gibi küçük ölçekli kapalı alanlar için üretilmiş ısıtma cihazıdır.

Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Eviniz veya iş yeriniz için kombi seçerken ısınma ve güvenlik özelliklerini, evin boyutlarını ve şeklini göz önünde bulundurmanız büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda, farklı özelliklere sahip kombi çeşitleri arasından size ve evinize uygun olanını belirleyerek doğru bir seçim yapabilirsiniz.

Kombi Tesisatı Nasıl Yapılır?

Kombi tesisat sıva üstü ve sıva altı olmak üzere iki türlüdür. Kombi altındaki boru bağlantılarıyla evimizin hem sıcak su hemde ısınma ihtiyacı karşılanır. Bu bağlantılar genelde plastik boruları birbirine kaynatılarak, sıcak su ihtiyacımız için bataryalara, ısınma ihtiyacımız için uygun görülen radyatör yerlerine çekilir.

Kombi Tesisatı Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kombi tesisatı yapılırken kombi yeri seçiminin doğru yapılmasına dikkat edilmelidir. Kombinin banyo ya da mutfağa yakın olması bir ev için son derece önemlidir. Kombi banyo veya mutfağa ne kadar uzak olursa, o kadar su sarfiyatı artar. Bu durum da, sıcak suyun ulaşması için kombinin daha fazla çalışacağından gaz sarfiyatının da artmasına neden olacaktır. Tasarruf sağlamak için oldukça önemli bir nokta olan kombi yeri seçimi kalorifer tesisatında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir.

Kombi Doğalgaz Açım İşlemini Kim Yapar?

Kombi gaz açım işlemini yaşadığınız ildeki gaz dağıtım şirketi tarafından yetkilendirilen kişiler tarafından gerekli kontroller sonrasında yapılır.

Kombi İlk Çalıştırmasını Kim Yapar?

Doğal gaz açıldıktan sonra kombi yetkili servisinden randevu alınır ve kombinin ilk defa çalıştırılması ile birlikte garanti başlatılır. Bu aşamanın tamamlanabilmesi için gaz açılış belgesi kombinin yetkili servisi ile paylaşılmalıdır.

Neden Kombi Bakımı Yaptırmalıyım?

Bakımı yapılmış kombi daha az elektrik, gaz ve su tüketimi sağlamaktadır. Kombinin ana eşanjörünü uzun süre kullanma sonucunda içi kireç tutmaktadır. Kireç tutan ana eşanjör içerisindeki su kireç nedeniyle ısınmayacaktır. Sonuç olarak suyu ısıtmak yerine kireci ısıtacaktır. Bu şekilde kullanım sonucu boş yere gaz ve su tüketimi olacaktır.

Kombi Bakımı Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Kombi bakımının yılda en az bir kez, sonbahar aylarında ya da yaz aylarının başında yapılması tavsiye edilir.

Kombi Bakımı Nasıl Yaptırılır?

Bakım denilen uygulama sadece iç temizlik değildir. Bakımda ileride oluşabilecek arızalar tespit edilir, mevcut sorunlar tespit edilir, gereken müdahale yapılır. Bu uygulamaları kullanıcı olarak yapamazsınız. Bu sebeple de mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Kombiyi Daha Tasarruflu Kullanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bina dış cephe yalıtımı %40 tasarruf sağlar. Dış cephe yalıtım imkanı yoksa, radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları koymak önemli derecede tasarruf sağlar.Peteklere termostatik vana takılması tasarruf sağlar. Az kullanılan odalarda düşük ayara getirilerek.Yerden ısıtma sistemi varsa, yoğuşmalı kombi kullanımı ciddi derecede tasarruf sağlar.Peteklerin reglaj ayarı yapılmalıdır.

DOĞALGAZ HİZMETLERİMİZ

Formu Doldurun
 • Ad Soyad*
 • Email*
 • Telefon*
 • İl*
 • İlçe*
 • Mesaj*
 • Üçay Mühendisliğe ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyor musunuz?
 • telefon
  Telefon
 • Üçay Mühendislik adres
  Adres (Genel Merkez)
  Cevizli Mah. Zuhal Cd. Mazaya Ritim İstanbul A3 Blok K:32 D:169 34846 Maltepe/İstanbul
 • Üçay Mühendislik mail
  Mail
Whatsapp
whatsappWhatsapp