Radyant Isıtma Sistemleri

Radyant ısıtma sistemi, ısıyı doğrudan nesnelere ve insanlara yönlendiren özel paneller veya tüplerden oluşan sistemdir. Radyant ısıtma, konforlu bir ısıtma deneyimi sunarken enerji tasarrufu sağlar.

Eski tür radyatörlerin aksine yeni tip radyatörler, odayı ya da alanı eşit şekilde ısıtarak sıcaklık dalgalanmalarını en aza indirir.

Radyant Isıtma Tipleri Nelerdir?

Radyant ısıtma sistemleri, kullanım alanlarına göre farklılık gösterir. Günümüzde en çok kullanılan radyant ısıtma tipleri ise şunlardır;

Sıcak su tabanlı radyant ısıtma: Genellikle zeminde kullanılır.  İçerisinde sıcak suyun dolaştığı bir yapıya sahiptir.

Elektrikle çalışan radyant ısıtma: En çok tercih edildiği alanlar duvar ya da tavandır. Alan içerisinde ısıtması planlanan nesnelere direk etki eder. İhtiyaç olan ısıyı elektrik enerjisiyle elde eder.

Radyant Isıtma Sistemi Özellikler ve Avantajları

Isıtma sistemleri arasında özellikle topluluk alanlarında kullanılan radyant ısıtıcılarının birçok önemli özelliği bulunur. Bu özellikler;

  • Konforlu olması,
  • Sessiz çalışması,
  • Tasarım açısından estetik durması,
  • Toz veya hava sirkülasyonu oluşturmaması,
  • Kurulacak mekana uygun tasarım sahip olması,
  • Isınma hızının yüksek enerji tüketiminin düşük olmasıdır.

Radyant Isıtıcıların Farkları Nelerdir?

Son yıllarda artan teknoloji sayesinde ısıtma sistemleri sayısında da gözle görülür bir artış söz konusu. Aynı zamanda hepsi birbirinden farklı özelliklere sahip. Peki radyant ısıtıcılarının diğerlerinden farkı nedir?

Özellikle konfor, enerji verimliliği ve tasarım açısından belirgin farklar bulunur. Diğer ısıtma yöntemleri ile karşılaştırıldığında daha homojen bir ısı dağılımı sağlar ve enerji verimliliği açısından avantajlıdır.