Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz Tesisatı Üçay

Doğalgaz tesisatı, binaların ya da yapıların ısınma ihtiyacının karşılanması amacıyla kurulan ısıtma sistemine verilen isimdir. Doğalgaz ısıtma sistemi ülkemizde en yaygın kullanılan ısıtma sistemdir ve kullanıldığı dairelere sıcak su ihtiyacını da karşılar.

Doğalgaz tesisatı kendi içerisinde kolon tesisatı ve iç tesisat olarak ikiye ayrılır.

Kolon tesisatı bina girişinde bulunan ana kesme vanasından daire girişindeki sayaç vanalarına kadar giden ve kaynaklı birleştirilmesi zorunlu olan tesisat bütünüdür.

Doğalgaz iç tesisatı ise sayaçtan sonra başlayıp tüketici cihazlar dediğimiz (şofben, ocak, kombi, soba) cihazlara kadar olan tesisat bütünüdür.

Doğalgaz Tesisatı Nasıl Yapılır?

Doğalgaz tesisatı gaz dağıtım şirketlerinden onaylı ve sertifikalı firmalar tarafından yapılmaktadır. Doğalgaz tesisatı yapımı iki kısımdan oluşur.

İlk aşama proje aşaması, ikinci aşama ise tesisatın döşenmesidir.

Sertifikalı firmalar tarafından hazırlanan ve doğalgaz dağıtım şirketlerine onaylatılan doğalgaz tesisatı projeniz doğrultusunda imalatınız gerçekleştirilir.

Evinize ya da iş yerinize  doğalgaz tesisatı yaptırmak için siz de gaz açma yetki belgesine sahip mühendislerin hazırladığı proje ve yetki belgeli teknisyenler tarafından yapılacak temiz bir çalışma ile bu hizmeti almak/yaptırmak istiyorsanız buraya tıklayarak “ücretsiz keşif” için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Doğalgaz Tesisatı Nasıl Olmalı?

Doğalgaz tesisatı konutunuzdaki cihazlara en kısa güzergahtan ve gaz dağıtım şirketlerinin şartnamelerine uygun olarak götürülecek şekilde olmalıdır.

Doğalgaz tesisatında aşağıdaki noktalara dikkat edilir:

  • Gaz boru bağlantıları yanmaya karşı emniyetli olmalıdır.
  • Gaz boru bağlantılarının taşıyıcı kısımları (kelepçeler, konsollar) yanmayan malzemeden yapılmalıdır.
  • Gaz boruları, ulaşılması güç kapalı hacimler içinden, söz gelişi kanal vb. geçirilmemelidir.

Doğalgaz Tesisatı Yaptırmak İçin Neler Gereklidir?

Binanızın önünde doğalgaz dağıtım şirketi tarafından koyulan bir servis kutusu var ise ilk önce doğalgaz dağıtım şirketine aboneliğinizi gerçekleştirip daha sonra gaz dağıtım şirketi tarafından yetkilendirilmiş firmalara başvurarak doğalgaz tesisatınızı yaptırabilirsiniz.

Servis kutunuz yok ise doğalgaz tesisatı yaptırmak için sokağınızda doğal gaz dağıtım şirketinden hat bağlantısı talep edilir. Talep halinde tüketiciye doğal gazı ulaştırmak dağıtım şirketinin görevidir. Bu işlemin yapılması için bağlantının teknik açıdan mümkün olması gerekir. Bu bağlantının ardından yetkili firmalar aracılığıyla kolon ve iç tesisatınızın montajı yapılır.

Doğalgaz Tesisatında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle güvenli bir şekilde doğalgaz tesisatı yaptırmanız ve doğalgaz kullanımına başlamanız için bu alanda uzman olup profesyonel hizmet veren firmalardan hizmet almanız / iş yaptırmanız gerekir.

Doğalgaz tesisatınızdaki boruların erişimi kolay olmalı ve tesisat her daim görünür yerlerden geçirilmelidir.

Bağlantı noktaları dişli tesisat ise; sızdırmazlık macunu ve ketenle kaplanmalıdır. Kaynaklı tesisat ise kaynak bölgelerine dikkat edilmelidir.

Doğalgaz tesisatınızda kullanılan çelik boruların tehlike anında hemen müdahale edilebilmesi için erişilebilir yerlerden geçirilmesine son derece dikkat edilmelidir.

Borular kelepçeler yardımı ile yüzeye sabitlenmeli, elektrik tesisatlarına uzak geçirilmesine dikkat edilmelidir.

Bölgenizdeki gaz dağıtım şirketinin şartnamelerine ve belirlediği kurallara uyularak doğalgaz tesisatı döşenmelidir.

Doğalgaz Tesisatında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Doğalgaz tesisatında kullanılan malzemeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Fittings malzemeler
  • Vanalar
  • Çelik borular
  • Esnek bağlantı elemanları
  • Kelepçeler
  • Deprem emniyet sistemleri