Merkezi Isıtma Sistemleri

Merkezi ısıtma özellikle eski zamanlardan bu yana kullanılmış en iyi ısıtma sistemlerinden birisidir. Apartmanın belirli bir merkezinde bulunan kazandaki ısıyı, boru tesisatı aracılığıyla tüm apartmana aynı oranda ve derecede gönderen ve sirkülasyon yapan bir yapıya sahiptir.

Temel prensibi; apartman içerisinde dönen sıcak suyu en iyi şekilde toplayıp tekrar geri dağıtmasıdır.

Apartman içerisinde kombi tesisatının yapılmamış olması genel olarak merkezi sistem olduğu izlenimi vermektedir. Sorunsuz bir şekilde kullanılan merkezi sistemde tüm daireler aynı sıcaklığı alır.

Bunun yanında apartmanın izolasyonu ve yalıtımı olduğu sürece çok daha iyi ısınma performansı elde edilir. Bir yandan merkezi sistem doğalgaz sistemleri de bulunmaktadır. Eski tip kazanlarda halen daha kömür gibi fosil yakıtlar da tüketilmektedir.

Merkezi Isıtma Sistemi Hakkında

Merkezi Isıtma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Merkezi ısıtma sistemleri; tek bir merkezde yer alan kazanın doğalgazla veya fosil yakıtlarla ısıtılması, daha sonra ise ısının tüm apartmandaki dairelerde yer alan peteklere (radyatör) ulaştırılarak en hızlı sirkülasyon ile evlerin ısıtılması şeklinde çalışır.

Merkezi Isıtma Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Merkezi Isıtma Sistemi toplu olarak yaşanan binalarda son derece avantajlı ve ekonomik ısınma çözümleri sunmaktadır. Özellikle kış aylarında doğalgaz tüketiminin arttığı mevsimlerde merkezi ısıtma sistemlerinde kombi sistemlerine oranla çok daha az fatura ödeyerek çok daha fazla ısınmanız mümkündür.