Merkezi Isıtma Sistemleri

Merkezi ısıtma özellikle eski zamanlardan bu yana kullanılmış en iyi ısıtma sistemlerinden birisidir. Apartmanın belirli bir merkezinde bulunan kazandaki ısıyı, boru tesisatı aracılığıyla tüm apartmana aynı oranda ve derecede gönderen ve sirkülasyon yapan bir yapıya sahiptir.

Temel prensibi; apartman içerisinde dönen sıcak suyu en iyi şekilde toplayıp tekrar geri dağıtmasıdır.

Apartman içerisinde kombi tesisatının yapılmamış olması genel olarak merkezi sistem olduğu izlenimi vermektedir. Sorunsuz bir şekilde kullanılan merkezi sistemde tüm daireler aynı sıcaklığı alır.

Bunun yanında apartmanın izolasyonu ve yalıtımı olduğu sürece çok daha iyi ısınma performansı elde edilir. Bir yandan merkezi sistem doğalgaz sistemleri de bulunmaktadır. Eski tip kazanlarda halen daha kömür gibi fosil yakıtlar da tüketilmektedir.

Merkezi Isıtma (Kazan) Tesisatı

Birden çok bağımsız konutun veya binanın bulunduğu apartman, site, okul, poliklinik gibi binalarda, ısıtma veya sıcak su ihtiyacını karşılamak için kurulan merkezi sistemlerdir. Eski kömür yakıtlı kazanlar ile gerçekleşen ısıtmanın daha modern hali olan doğal gazlı merkezi ısıtma sistemleri özellikle büyük yapılarda (apartman, site, okul vb.) ortak kullanım sayesinde daha ekonomik ve avantajlıdır. Ayrıca, bu sisteme sahip ısıtıcılar olan kazan ve brülör sistemleri, doğal gazın yakılmasını ve bütün bina kalorifer sisteminde aynı ısıtma suyunun dolaşmasını sağlamaktadır.

Merkezi Isıtma Sisteminden Bireysel Isıtma Sistemine Dönüş

Merkezi ısıtma sisteminde kullanılan kazanın verimsizleştiği, kullanım ömrünü tamamladığı veya kazanı tadilat ile iyileştirmenin mümkün olmadığı durumlarda; merkezi ısıtma sistemini kullanan konut veya binalarda kalorifer ve radyatör tesisatlarının mevcut olması nedeniyle, kombi montajı, gaz tesisat montajı ve kombi ile mevcut kalorifer tesisatı arasındaki en yakın noktadan kombiye hat alma işlemleri yapılır. Bu işlemlerin tümü kazan dönüşümü olarak kısaltılan Merkezi Isıtma Sisteminden Bireysel Isıtma Sistemine Dönüş olarak adlandırılmaktadır.

Merkezi Isıtma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Merkezi ısıtma sistemleri; tek bir merkezde yer alan kazanın doğalgazla veya fosil yakıtlarla ısıtılması, daha sonra ise ısının tüm apartmandaki dairelerde yer alan peteklere (radyatör) ulaştırılarak en hızlı sirkülasyon ile evlerin ısıtılması şeklinde çalışır.

Merkezi Isıtma Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Merkezi Isıtma Sistemi toplu olarak yaşanan binalarda son derece avantajlı ve ekonomik ısınma çözümleri sunmaktadır. Özellikle kış aylarında doğalgaz tüketiminin arttığı mevsimlerde merkezi ısıtma sistemlerinde kombi sistemlerine oranla çok daha az fatura ödeyerek çok daha fazla ısınmanız mümkündür.