Kombi Tesisatı Sistemleri

Kombi tesisatı genel olarak ev tipi kullanımlarda yapılan oldukça önemli bir işlemdir. İnsanların uygun yaşam alanlarında soğuktan arınmış bir şekilde yaşaması ve çalışması için kombi tesisatının yapılmasını gerekli kılmaktadır. Hayat kalitesinin artırılması noktasında ve herhangi bir sağlık problemi yaşamamak adına tesisatlarının tam ve eksiksiz bir profesyonel ekiplerce yapılması son derece önemlidir.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kombi tesisatında önemli olan nokta işini bilen profesyonel ve tecrübeli tesisatçılar ile çalışılması gerektiğidir. Kombi hizmeti veren firmaların tesisat konusunda vermiş oldukları hizmetler bulunduğu gibi, sadece bu iş üzerine yoğunlaşan pek çok firma da bulunmaktadır. Özellikle evde ve iş yerinde keşif yapılması önemlidir. Yapılan keşif sonrası planlama yapılarak tesisatlar en iyi şekilde monte edilmektedir.

Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Eviniz veya iş yeriniz için kombi seçerken ısınma ve güvenlik özelliklerini, evin boyutlarını ve şeklini göz önünde bulundurmanız büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda, farklı özelliklere sahip kombi çeşitleri arasından size ve evinize uygun olanını belirleyerek doğru bir seçim yapabilirsiniz.

Kombi Tesisatı Nasıl Yapılır?

Kombi tesisat sıva üstü ve sıva altı olmak üzere iki türlüdür. Kombi altındaki boru bağlantılarıyla evimizin hem sıcak su hem de ısınma ihtiyacı karşılanır. Bu bağlantılar genelde plastik boruları birbirine kaynatılarak, sıcak su ihtiyacımız için bataryalara, ısınma ihtiyacımız için uygun görülen radyatör yerlerine çekilir.

Kombi Tesisatı Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kombi tesisatı yapılırken kombi yeri seçiminin doğru yapılmasına dikkat edilmelidir. Kombinin banyo ya da mutfağa yakın olması bir ev için son derece önemlidir. Kombi banyo veya mutfağa ne kadar uzak olursa, o kadar su sarfiyatı artar. Bu durumda sıcak suyun ulaşması için kombinin daha fazla çalışacağından gaz sarfiyatının da artmasına neden olacaktır. Tasarruf sağlamak için oldukça önemli bir nokta olan kombi yeri seçimi kalorifer tesisatında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir.

Kombi Doğalgaz Açım İşlemini Kim Yapar?

Kombi gaz açım işlemini yaşadığınız ildeki gaz dağıtım şirketi tarafından yetkilendirilen kişiler tarafından gerekli kontroller sonrasında yapılır.

Kombi İlk Kez Nasıl Çalıştırılır?

Kombiyi ilk kez sizin değil, konusunda uzmanlaşmış bir yetkilinin çalıştırması gerekir. Bu sebeple doğalgaz açıldıktan sonra kombi yetkili servisinden randevu alınır ve kombinin ilk defa çalıştırılmasıyla birlikte garanti başlatılır. Bu aşamanın tamamlanabilmesi için gaz açılış belgesi kombinin yetkili servisi ile paylaşılmalıdır.

Kombi Bakımını Neden Yaptırmalıyım?7

Bakımı yapılmış kombi daha az elektrik, gaz ve su tüketimi sağlamaktadır. Kombinin ana eşanjörü, uzun süreli kullanım sonucunda kireçlenmektedir. Kireç tutan ana eşanjör, içerisindeki suyu kireç nedeniyle ısınmayacak, sonuç olarak suyu ısıtmak yerine kireci ısıtacaktır. Bu şekilde kullanım sonucu boş yere gaz ve su tüketimi olacaktır. Bu ve benzer sorunlarla karşılaşmamak için yılda en az bir kez, sonbahar ya da yaz ayları başında bakım yaptırılması tavsiye edilir.

Kombide Nasıl Tasarruf Sağlanır?

Binanıza dış cephe yalıtımı yaptırmak %40 tasarruf sağlar. Dış cephe yalıtım imkanı yoksa, radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları koymak da önemli derecede tasarruf sağlar.

Yerden ısıtmalı evlerde ise yoğuşmalı kombi kullanımı ve beraberinde reglaj ayarı yapılmış petek kullanımı ciddi derecede tasarruf sağlar.