turkish english

RADYANT ISITICI NEDİR?

Isınma ihtiyacı insanoğlunun en temel ihtiyacıdır. Bunun nedeni doğada olan soğuktur. Soğuk her anlamda insanları sıkıntıya soktuğundan güneşten faydalanan insanoğlu, ateşi mağaralarda yakarak daha da ısındı ve soyunun devamını sağladı. Radyant sistemleri tam olarak insanoğlunun en büyük ısı kaynağı olan güneş ve ateş gibidir. Havadaki enerji fotonlar aracılığıyla bize taşınır ve temas ettiği yüzeyin moleküllerini titreştirerek daha fazla ısıtırlar.

Radyant ısıtıcıların temel mantığı ışıkla ısıtmadır. Güneşin kızılötesi ışınlarının vurduğu dünyamızda ısınma gerçekleşir, aynı şekilde radyant sistemlerde de ısınma bu şekilde sağlanır. Yalnızca objeler ve insanlar ısıtıldığından amaça yönelik kullanımı vardır. Tüm bir evi veya apartmanı ısıtmak mümkün olmamaktadır. İhtiyaç olduğu kadar veya neresi ısınması gerekiyorsa orayı ısıtan sistemlerdir.

Doğalgazlı Radyant Isıtıcıları

Özellikle işletmelerde dışarıda oturanlar için radyant ısıtma sistemleri genel olarak kullanılır. Bunların dışında pek çok farklı kullanım alanı da vardır. Doğalgazlı sistemlerde ise hem enerji tasarrufu yapılır hem de elektrik harcaması yapılmaz. Elektrik enerjisinin maliyetleri daha yüksek olduğundan dolayı doğal gaz kullanılması en doğru yöntem olmaktadır.

Uygulama alanı olarak doğalgazlı radyantlar en fazla kullanılandır. Parlak seramik radyant ve borulu radyant ısıtıcı türleri içerisinde rahatlıkla kullanılabilir olması da doğalgaz tercihini etkilemektedir. Küçük uygulama alanlarında kullanımı daha pratik olan doğalgaz radyant sistemi oldukça pratik çözümler sunması bakımından önemlidir. Estetik kaygılar da dikkate alındığında doğalgazlı radyant sistemleri oldukça şık gözükmektedir.

Radyant Isıtıcıların Farkları Nelerdir?

Geleneksel ısıtmaların temel mantığı ortamdaki havanın hacmi ısıtılır. Doğal gaz kombileri, merkezi sistemler gibi sistemler havayı ısıtarak ortamdaki genel havayı ısıtırlar. Radyant ısıtıcılar ise belirli bir amaca yönelik ısıtma yapar ve sadece ihtiyaca göre ısıtmayı kişiye veya objeye yansıtır.

RADYANT ISITICI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Radyant Isıtıcı Nedir?

Radyant ısıtıcılar; geleneksel ısıtma yöntemleri olan konvansiyonel ısıtıcılardan farklı olarak hava molekülleri yerine doğrudan maddeyi ısıttır.

Radyant Isıtma Tipleri Nelerdir?

Sıcak hava üreteçleri, boru tip radyant sistemleri ve seramik radyant sistemleri olmak üzere üç çeşidi vardır.

Radyant Isıtıcı Özellikleri?

 Radyant ısıyıcılar, hava tarafından absorbe edilmez, dolayısıyla sıcaklığın sıklıkla değiştiği  mekanlar için idealdir. Radyant ısıtıcılar, konvansiyonel ortam ısıtıcılarına kıyasla önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlar. Radyant ısı, tüm binayı ısıtmadan, yalnızca insan vücudunu doğrudan ısıtır. Sıcak hava üflemesi prensibiyle çalışan ısıtma sistemleri, çalışma alanında hava akımı yaratarak ısıtmayı sağlar.

Radyant Isıtma Nelerde Kullanılır?

Klasik yöntemlerle ısıtılması zor olan yerlerde; yüksek fabrikalarda, depolarda, camilerde, servislerde, çiftliklerde, özellikle açık ya da yarı açık kafe ve restoranlarda yoğun olarak radyant ısıtma yapılmaktadır.

Radyant Isıtıcıların Farkları Nelerdir?

Aynı kapasiteye sahip hem düşük yoğunluklu hem de yüksek yoğunluklu ısıtıcılar incelendiğinde, düşük yoğunluklu Radyant ısıtıcılar yüksek yoğunluklu cihazlara göre daha düşük yüzey sıcaklığına sahiptiler. Bir mekânın tamamı ısıtılmak isteniyorsa, yani genel ısıtma yapılacak ise bu durumda, daha fazla alanı kapsayabilecek borulu Radyant ısıtıcıları seçmek daha verimli olabilmektedir. Yüksek yoğunluklu cihazlar ise “spot” ısıtma denilen, bölgesel, lokal ihtiyaçlara ve izolasyonun kötü olduğu mekanlardaki direkt ısı ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmektedirler.

Radyant Isıtıcı Avantajları Nelerdir?

Bakım masrafları son derece düşüktür.Yok denecek kadar az elektrik tüketimi vardır. Çok kısa sürede ve konforlu ısıtma sağlar.Kolayca ve kısa zamanda monte edilirler.  Hava sirkülasyonu yapmadan tozsuz ve gürültüsüz çalışır. Estetiktir ve çeşitli konstrüksiyonlara uygulanabilir.

DOĞALGAZ HİZMETLERİMİZ

Formu Doldurun
 • Ad Soyad*
 • Email*
 • Telefon*
 • İl*
 • İlçe*
 • Mesaj*
 • Üçay Mühendisliğe ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyor musunuz?
 • telefon
  Telefon
 • Üçay Mühendislik adres
  Adres (Genel Merkez)
  Cevizli Mah. Zuhal Cd. Mazaya Ritim İstanbul A3 Blok K:32 D:169 34846 Maltepe/İstanbul
 • Üçay Mühendislik mail
  Mail
Whatsapp
whatsappWhatsapp