Peteklere Su Basma

Peteklere Su Basma Nasıl Yapılır?

Peteklere ilk suyun basılabilmesi için kalorifer peteğinin altında bulunan mavi renkli veya siyah renkli vananın açılması ile su doldurma işleminin başlaması gerekir.

Kalorifer peteğine suyu ne kadar vermeniz gerektiğini bilemeyebilirsiniz. Bu yüzden kombiden su akmaya başlayacaktır. Ancak merak etmeyin bu çok normal. Kombiye 1,5 – 2 bar arası bu miktarı fazla verildiğinde kalorifer peteği otomatikman dışarı atmaktadır. Bu işlemleri servisler yapmadığı için burada en büyük iş size düşmektedir. Kombiye su basma nasıl yapılır detaylı öğrenmek için kombiye su basma yazımızı ziyaret edin.

Kalorifer Peteği Su Doldurma

Kalorifer petekleri evlerimizde bizleri ısıtmaya yarayan araçlardandır. Bu yüzden peteklerin arızalanması veya başka işlemler uygulanması kısa süreliğine krize yol açabilir.

Kalorifer peteğine su doldurma işlemi için ilk başta; 4 adet beyaz borunun üzerinde yer alan 2 adet vananın açık olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise petek vanalarının açık olacağını unutmayın. Bu işlemlerden sonra kombinin atında yer alan kombiye su basmada aracılık eden vanayı bulun. Kombi altında yer alan su doldurma vanası kombi markalarına göre değişiklik gösterse de eğilerek kombi altına bakmanızda fayda var. Kombi altına baktığınızda uzun ince mavi olan ve siyah vanayı bulduğunuzda su doldurma vanasını da bulmuş olacaksınız.

Dediğimiz gibi bazı markalar kombide farklılıklar değişiklikler gösterebilir. Bunların arasında yer alan en iyi örnek Vailant marka kombilerdir. Kombilerin su doldurma bölgesinde bir alet bulunabilir. Bir nevi kilit veya anahtar gibi bir obje.

Su doldurma vanasını bulduysanız vanayı sola doğru yavaş bir şekilde çevirin. Eğer su sesi gelmeye başladıysa gösterge seviyesine bakın. Suyun basıncı 1,5 – 2 bara geldiğinde ise suyu kapatabilirsiniz. Kombinin ve kalorifer peteğinin içerisinde yer alması gereken suyu doldurmuş olursunuz ardından kombiyi rahatlıkla kullanıma başlayabilirsiniz.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum