radyator nedir

Radyatör Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Isıtma sistemi olarak kullanılan kaloriferlerde radyatör kullanımı sayesinde sistemin oluşturduğu ısı ortama yayılır. Bu nedenle radyatör nedir sorusunun cevabı; ısıtma sisteminin oluşturduğu ısının alana yayılması için bir çeşit yansıtıcı parçadır olarak verilebilir. Radyatörler genellikle kombi ve kalorifer tesisatlarının ısıyı ortama yayması için bir tesisat üzerinde birleştirilerek kullanılır. Yani kombi veya merkezi kalorifer sistemi konut ve iş yerlerinde radyatör tesisatı sayesinde sirkülasyon oluşturarak ısıtma sağlar.

Geniş bir yüzeye sahip olarak çeşitli malzemeler ile üretilen radyatör, belirli bir proje kapsamında ortama yerleştirilir. Üçay Mühendislik, doğalgaz ve ısıtma uygulamaları kapsamında yaşam ortamları ve çalışma ortamları için radyatör tesisatı uygulamaları yapmaktadır. Firma tarafından uygulanan bu tesisat, örneğin bir ev içerisinde kombi cihazı üzerinden sirkülasyon oluşturacak suyun odalara ulaşması için radyatörleri belirli noktalara yerleştirir. Merkezi ısıtma sistemlerinde ise radyatörler tüm binaya yayılan bir tesisat şeklinde uygulanır.

Radyatör Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Tesisat içerisinde kullanılan kalorifer sistemi türüne ve ortamın özelliklerine göre radyatör fiyatları değişim gösterir. Bu fiyatların belirlenmesi için öncelikle radyatör ürünlerinin hangi malzeme ile üretildiğine bakılır. Çünkü çelik, döküm demir, panel veya alüminyum ile üretim yapılabilir. Kalorifer kullanımının sağlandığı her alanda kullanılan radyatör, aynı zamanda boyut özelliklerine göre de fiyat değişimi gösterir.

Üçay Mühendislik firması gerçekleştirdiği doğalgaz ve kalorifer projeleri sırasında kullandığı petek sayısı, boyutları ve türüne göre radyatör fiyatları talep etmektedir. Örneğin, eski tip merkezi kalorifer sistemlerinde çok daha uzun bir soğuma ömrü gösterdiği için dilimli döküm radyatörler kullanılmaktadır. Çelik radyatör, daha ucuz ve hafif olmasına rağmen çok fazla su hacmi sağlayarak hızlı ısıtma gerçekleştirir. Panel radyatörler ise dalgalı levha ile üretilir ve yaklaşık 20 yıl gibi bir kullanım ömrü gösterir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum