Sıva Üstü ve Sıva Altı Doğalgaz Nedir

Sıva Üstü ve Sıva Altı Doğalgaz Tesisatı Nedir?

Sıva üstü ve sıva altı doğalgaz tesisatı pek çok yapıda tercih edilen ısıtma sistemlerinin iki farklı biçimidir. Sıva üstü doğalgaz tesisatında üç farklı boru çeşidiyle süpürgeliğe sabitlenerek tesisat kurulur. Sıva altı doğalgaz tesisatında ise borular beton altında, dışarıdan görülmeyecek biçimde döşenir. Her iki sistemde de doğru projelendirme ve işinin uzmanı kişiler tarafından yapılacak döşeme önem taşımaktadır. Sıva üstü ve sıva altı doğalgaz tesisatı için kaliteli malzemelerin kullanılması da önem taşır.

Sıva Üstü Doğalgaz Tesisatı Nedir?

Sıva üstü doğalgaz tesisatı çeşitli binalarda en çok tercih edilen ısıtma yöntemlerinden biridir. Bu tesisatta ısı, kombi ya da kalorifer kazanı gibi üretici cihazdan çıkışa başlar. Sonrasında ise kompozit, folyolu ve bakır olmak üzere üç farklı boru çeşidiyle süpürgeliklere sabitleme yapılarak götürülür. Sıva üstü doğalgaz tesisatı döşemesinde boru kullanımı, boruların yönlerinin doğru döşenmesi gibi önemli pek çok husus vardır. Bu nedenle mutlaka doğru bir proje ile projeye uygun biçimde tesisat döşemesi yapılmalıdır.

Sıva Altı Doğalgaz Tesisatı?

Sıva altı doğalgaz tesisatı boruların beton altında kaldığı ve görünmez olacak biçimde gömülerek döşendiği tesisattır. Sıva altı doğalgaz tesisatının tercih edeceği alanlar önem taşımaktadır. Uygun alanlara doğru olarak yapılmayan sıva altı doğalgaz tesisatlarında beton ısıyı emip daha fazla enerjinin kullanılmasına yol açabilmektedir. Ancak doğru ve yerinde yapılan bir sıva altı doğalgaz tesisatı ile görüntü kirliliği olmadan ve ısı kaybı yaşamadan sistemden faydalanmak mümkündür.

Avantajları ve Dezavantajları

Sıva üstü doğalgaz tesisatı ile mesafe kısaltılarak daha verimli ve daha çabuk ısınma sağlanabilir. Bunun için özellikle mutfak bölgesine yakın mahallerin tercih edilmesi, sıcak su hattı için mesafenin uzak tutulmaması önemlidir. Suyun yoğun kullanıldığı alanlara uzak olan sıva üstü doğalgaz tesisatlarından alınan verim düşebilir. Sıva altı doğalgaz tesisatı içinse döşemenin doğru yapılması hem verim hem güvenlik açısından önem taşır. Sıva altı kalorifer tesisatlarında birkaç ana hatta bölünüm yapmak mümkün olmaktadır. Doğru döşenen ve alana uygun olan sıva altı doğalgaz tesisatları ile kaliteli ısınma elde edilebilir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum