yerden ısıtma sistemleri

Yerden Isıtma Sistemi Bakımı

Firmamız, ısıtma sistemleri konusunda yapısal özelliklere göre uygulamalar gerçekleştirmektedir. Genellikle çok büyük alanlara sahip otel ve cami gibi yapılarda yerden ısıtma sistemi kullanılması tercih edilmektedir. Çünkü zeminden ısıtma sağlanması ile geç ısıtma oluşturursa da daha etkili bir ısıtma sağlanır. Ancak kalorifer tesisatlarının tümünde olduğu gibi yerden ısıtma kullanılması sırasında da düzenli olarak temizlik ve bakım uygulanması gereklidir.

Zeminden ısıtma sistemlerinde bakım yapılması ihmal edilmemesi gereken bir işlemdir. Bu bakım gerçekleştirilmediğinde, hem ısınma sorunları ortaya çıkar hem de daha yüksek enerji faturaları ile karşılaşılır. Firmamız, yerden ısıtma sistemi bakımı hizmetlerini bilgisayar destekli cihazlar sayesinde gerçekleştirir. Bu sayede hem ekonomik yakıt kullanımı hem de sorunsuz bir kış mevsimi geçirilmesi sağlanır.

Gözle görülmeyen zeminden ısıtma sistemi varlığını hissetmeseniz de sağlıklı ısınma elde etmenizi sağlar. Ancak tüm ısınma sistemleri gibi düzenli bakım yapılması sayesinde konfor kaybedilmeden sağlıklı ısıtma gerçekleştirebilir. Bu sistemlerde özellikle kollektör adı verilen sistemler işlev gerçekleştirir. Tabandan ısıtma sistemlerinde kollektör, kırmızı vanalardan sıcak su gönderir, mavi vanalardan ise dolaşıp soğuyan su geri gelir. Mavi vanadan geçen bu su kollektör sayesinde kombiye geri döner.

Kollektör üzerinden gerçekleştirilen bu işlem sırasında hava birikmesi olabileceği için yerden ısıtma sistemi bakımı sırasında ilk işlem biriken havanın alınmasıdır. Borular içerisinden kollektöre toplanan bu hava, kollektör ucunda bulunan purjör vanası sayesinde gevşetilerek alınır. Bu sayede sistem yeniden verimli şekilde ısınabilir.

Yerden Isıtma Sistemlerinde Rutin Temizlik Ve Bakım

Zeminden ısıtma sistemleri genellikle 50 derece sıcaklıklarda çalışmaktadır. Bu sırada sistem boruları içerisinde bakteri birikmesi görülebilir. Bakteri oluşumunun engellenmesi için yerden ısıtma sistemi 70 derece üzerinde çalışmalıdır. Ancak bu sıcaklıklarda çalışma mümkün olmadığı için biriken ve boruların tıkanmasına neden olan bakterileri temizlemek amacıyla özel kimyasallar kullanarak temizlik oluşturulmalıdır.

Tıkanan borularda ısıtma sağlanamaz ve daha fazla enerji harcanır. Bakterilere benzer olarak kireç nedeniyle de tıkanma olabileceği için kireçlenmenin giderilmesi amacı ile kireç önleyici bakım uygulanması gerekir. Özel makineler ile yapılan bu yıkama işlemleri sonrasında firmamız koruyucu kimyasal kullanımı ile daha uzun süre boyunca bakteri ve kireç oluşumunu engellemektedir.

Tıkanıklıkların kalıcı duruma gelmemesi için yıkama işlemi düzenli olarak yapıldığında, daha etkili şekilde sonuç elde edilebilir. Aksi takdirde tesisat borularının değiştirilmesi gerektiği için ortalama olarak 2 yılda bir mutlaka bakım hizmetinin alınması gereklidir.